• aktualnosci
Zestawy śrubowe do połączeń niesprężanych SB. Przegląd rozwiązań

Wyróżniamy różne technologie łączenia elementów konstrukcji. Połączenia śrubowe stanowią alternatywę dla starszych technologii, czyli spawania i nitowania. Cechują się one wyjątkową funkcjonalnością oraz wysoką skutecznością, dzięki czemu służą nie tylko łączeniu nowych konstrukcji budowlanych, ale także stosowane są w celu zwiększenia nośności konstrukcji łączonych np. poprzez nitowanie. Wyjaśniamy jakie zestawy śrubowe do połączeń niesprężanych są dostępne na rynku.

Czym cechują się połączenia śrubowe?

Połączenia śrubowe wyróżniają się wysoką nośnością, która jest niezbędna w celu pełnego przeniesienia sił występujących w przypadku wszystkich projektowanych połączeń. Zestawy śrubowe do połączeń niesprężanych SB umieszczane są w przygotowanych wcześniej otworach, a wykonanie niezbędnych prac nie jest trudne i czasochłonne. Na rynku dostępne są zestawy do połączeń śrubowych niesprężanych SB zgodne z normą EN 15048, które różnią się rodzajem gwintu. Pozwala to precyzyjnie dopasować dostępnych zestawów do ich zastosowania.

Jakie są rodzaje zestawów śrubowych do połączeń niesprężanych SB?

Zestawy śrubowe do połączeń niesprężanych SB (structural bolting) składają się z dwóch elementów, czyli śruby oraz nakrętki. Na rynku dostępne są dwa warianty zestawów do połączeń niesprężanych SB, które różnią się rodzajem śrub. Wyróżniamy:

  • śruby SB ISO 4014 z niepełnym gwintem,
  • śruby SB ISO 4017 z pełnym gwintem.

Uzupełnieniem dostępnych zestawów są nakrętki zgodne z normą ISO 4032.

Dostępne zestawy śrubowe muszą spełniać określone normy i wyróżniać się najwyższą jakością. Ich potwierdzeniem są m.in. certyfikaty jakości. Jednym z nich jest certyfikat CE, który określa przydatność wyrobów metalowych w celu wykonywania połączeń w konstrukcjach budowlanych.

W celu uniknięcia problemów konieczne jest korzystanie z produktów dostarczonych przez jednego producenta. Powinny być one prawidłowo oznaczone oraz możliwe do zidentyfikowania dzięki numerowi partii, widniejącemu na opakowaniu produktu.

09.11.2020 11:38:33