• aktualnosci
Zastosowanie nakrętek napinających

Ogromna różnorodność elementów złącznych, dzięki którym można wykonać połączenia śrubowe, pozwala na ich zastosowanie w wielu różnych branżach. Nakrętki napinające oraz pasujące do nich śruby napinające, inaczej nazywane rzymskimi, wyróżniają się pod względem wyglądu, znajdując zastosowanie w budownictwie oraz podczas wykonywania konstrukcji stalowych. Czym charakteryzują się nakrętki napinające? Wyjaśniamy.

Budowa śrub i nakrętek napinających

Bez problemu możemy rozpoznać śruby i nakrętki napinające pośród innych elementów złącznych, bo wyróżniają się one inną budową. W przypadku śruby napinającej mamy do czynienia z elementem, który wyposażony jest w dwa przeciwne gwinty. Elementem łączącym śrub napinających jest nakrętka napinająca, która także nieco odbiega swoim wyglądem od innych typów nakrętek. Wyróżniamy kilka rodzajów śrub i nakrętek napinających, które znajdują różne zastosowanie w wielu branżach np. śruby napinające rurowe i nakrętki napinające rurowe. Inne rodzaje śrub i nakrętek napinających to m.in. śruby napinające z końcówkami z drutu, a także nakrętki napinające otwarte i nakrętki napinające sześciokątne.

Gdzie najczęściej stosowane są śruby i nakrętki napinające?

Śruby i nakrętki napinające służą w celu napinania różnych elementów. Znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach, cechując się wysoką wytrzymałością i wielkokrotnym użytkiem, pozwalając na szybką modyfikację naciągu konkretnego elementu. Najczęściej tego typu śruby i nakrętki znajdują zastosowanie w budownictwie, pozwalając na napinanie różnych elementów np. zabezpieczających pracowników siatek. Ze względu na specyficzną budowę śruby i nakrętki napinające znajdują również zastosowanie przy wznoszeniu konstrukcji stalowych, montażu elementów trakcji tramwajowych, a także w żeglarstwie, pozwalając np. na stabilizację masztów jachtów i innych jednostek pływających.

18.10.2022 18:00:05