• aktualnosci
Zasadnicze różnice między połączeniami sprężanymi i niesprężanymi

Śruby są niezbędnymi elementami do łączenia różnych konstrukcji czy maszyn. Wybierając odpowiedni produkt, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Mowa tutaj nie tylko o długości elementów czy klasie twardości, ale również o sprężaniu połączeń. Wyróżnić możemy połączenia sprężane i niesprężane. Czym charakteryzuje się każde z nich, czym się od siebie różnią i kiedy się je wykorzystuje?

Czym są połączenia sprężane i z czego się składają?  

Do łączenia elementów konstrukcji stalowych w taki sposób, żeby śruby sprężające były poddawane wyłącznie siłom rozciągającym, wykorzystuje się połączenia sprężane. Aby wykonać połączenie śrubowe, należy trasować i nawiercać otwory, a na koniec umieszczać w nich łączniki. Składają się one ze śruby, która przeznaczona jest połączeń HV i ma powiększony łeb w porównaniu do zwykłej śruby. Jest ona zabezpieczona przed korozją. W skład zestawu wchodzi również nakrętka, która przeznaczona jest do połączeń sprężanych HV. Połączenia sprężane zgodne są z normą EN 14399-4/6.

Podobnie jak śruba ma ona ocynkowane ogniwa i jest powiększona w stosunku do śrub o tym samym wymiarze. Dwie podkładki, które znajdują się w zestawie, mają fazowanie pod kątem 45 stopni po obwodzie wewnętrznym i zewnętrznym i podwyższoną twardość powyżej 300 HV. Każdy z elementów powinien być wykonywany na podstawie tej samej normy. Połączenia sprężane najczęściej stosowane są podczas napraw konstrukcji i remontów.

Połączenia niesprężane  

Do wykonywania połączeń śrubowych wykorzystywane są również połączenia niesprężane, które pokryte są ocynkiem ogniowym. Podobnie jak w przypadku połączeń sprężanych, są one pokryte ocynkiem ogniowym. Nakrętki, którymi można uzupełniać śruby, mają klasę twardości 200 HV, podobnie jak podkładki fazowe. Długość gwintu śruby jest uzależniona średnicy gwintu. Połączenia niesprężane zgodne są z normą ISO 4014/EN.

Połączenia sprężane i niesprężane różnią się przede wszystkim klasą twardości poszczególnych elementów. W przypadku konstrukcji czy maszyn, które wymagają połączeń o podwyższonej twardości, lepiej sprawdzą się połączenia sprężane. Oba rodzaje połączeń spełniają wymogi norm zharmonizowanych i mogą być stosowane dla wyrobów budowlanych.

22.06.2021 16:57:55