• aktualnosci
Z czego wynika popularność śrub z łbem sześciokątnym?

Mimo prostej konstrukcji, śruby są najpopularniejszymi łącznikami i elementami montażowymi, z których pomocą można połączyć ze sobą wiele materiałów. Są one używane od dawna i nadal nie tracą na swojej popularności. Śruby są niezwykle zróżnicowane pod względem rodzajów. Różnią się między sobą materiałem wykonania, długością, średnicą, wykończeniem, a także kształtem łba. Dobrym przykładem jest wszystkim znana śruba z łbem sześciokątnym (DIN 961), która ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle.

Śruby z łbem sześciokątnym występują na rynku z niepełnym gwintem, wykonanym na części trzpienia – DIN 931, a także z pełnym gwintem, który wykonany jest na całej długości trzpienia – DIN 933. Mogą być one pokryte ocynkiem galwanicznym, ogniowym, płatkowym lub mogą występować bez żadnej powłoki. Mogą być również wykonane ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej.

Śruby z łbem sześciokątnym wykonane ze stali kwasoodpornej są odporne na działanie wrzącego kwasu siarkowego oraz fosforowego, mrówkowego, azotowego, octowego czy szczawiowego. Cechują się także podwyższoną zawartością chromu oraz niklu. Zakupione w sprawdzonej hurtowni spełniają wszelkie normy i atesty. Używanie śrub wykonanych zgodnie z normami europejskimi oznacza, że mogą one bez przeprowadzania dodatkowych badań zostać użyte do budowy maszyn i konstrukcji.

Szerokie zastosowanie śrub z łbem sześciokątnym

Popularność śrub z łbem sześciokątnym (DIN 931, DIN 933, DIN 7990, DIN 960, DIN 961, DIN 6921) wynika głównie z ich właściwości i szerokiego zastosowania. Są one wytrzymałe i odporne na wstrząsy i drgania, dlatego można z nich bezpiecznie korzystać w różnego rodzaju maszynach i konstrukcjach stalowych bez obawy o to, że zostaną uszkodzone w wyniku częstej lub nadmiernej eksploatacji. Z tego właśnie powodu nazywane są śrubami maszynowymi. Ich zasadniczą cechą jest duża wytrzymałość, dlatego stosowane są w konstrukcjach, które narażone są na duże obciążenia.

Wykorzystywane są w motoryzacji, maszynach rolniczych i w procesie tworzenia, np. przy budowie maszyn oraz w pracach budowlanych. Bardzo często są stosowane w przemyśle samochodowym, szczególnie do układów zawieszenia, układów sterujących czy układów hamulcowych. Warto także dodać, że śruby z łbem sześciokątnym wykonane ze stali nierdzewnej A2 przeznaczone są do użytku w środowisku wilgotnym. Dodatkowo zawierają chrom, dzięki temu są odporne na korozję, działanie czynników zewnętrznych i warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy wilgoć.

14.03.2022 14:43:09