• aktualnosci
Właściwości i zastosowania podkładek sprężystych

Śruby to powszechnie stosowane elementy łączeniowe, które służą w celu wykonania połączeń rozłącznych. Zastosowanie śrub jest bardzo szerokie, jednak w celu stworzenia odpowiednio mocnego połączenia, konieczne może być stosowanie specjalnie dobranych podkładek. Do częściej stosowanych rozwiązań zaliczamy podkładki sprężyste, które cechują się specyficzną budową oraz szczególnymi właściwościami. Dlaczego warto stosować podkładki sprężyste? Wyjaśniamy.

Czym różnią się podkładki sprężyste od innych typów podkładek?

Wszystkie podkładki pod śruby mogą wydawać się do siebie podobne, jednak to tylko złudzenie. W przypadku większości podkładek mamy do czynienia przede wszystkim z elementem oddzielającym łeb śruby od łączonego materiału oraz mającym za zadanie redukcję ewentualnych luzów i nieprawidłowego ułożenia śruby. Podkładki sprężyste pełnią dodatkowe funkcje, zabezpieczając przed luzowaniem się śrub w przypadku połączeń, które narażone są na niekorzystne działanie wibracji. Dzięki specyficznej budowie skutecznie redukują drgania, zapewniając trwałe i wyjątkowo stabilne połączenie.

Co więcej, podkładki sprężyste cechują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie np. czynników środowiskowych. Ze względu na właściwości stali poddanej cynkowaniu ogniowemu, są odporne m.in. na zmiany temperatury, a także drgania, obciążenia i odchylenia konstrukcji. Co najważniejsze - podkładki sprężyste skutecznie zabezpieczają przed samoczynnym luzowaniem się połączeń śrubowych, gwarantując ich długotrwałe i niezawodne połączenie różnych elementów.

Gdzie znajdują zastosowanie podkładki sprężyste?

Podkładki sprężyste znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Ich specyficzne właściwości pozwalają na zastosowanie w przypadku maszyn np. ogrodowych i rolniczych, pojazdów, a także konstrukcji stalowych. Bardzo często podkładki sprężyste stosowane są w branży motoryzacyjnej, w której niezawodne i trwałe połączenia śrubowe gwarantują bezawaryjne i bezpieczne korzystanie z samochodów.

24.08.2022 18:57:53