• aktualnosci
W jaki sposób czytać oznaczenia śrub?

Wybór odpowiednich śrub może wiązać się z pewnymi problemami. Osoby, które nie bardzo są zorientowane w tym temacie, podchodzą do zadania zakupu śrub na zasadzie prób i błędów. Nie jest to dobrym rozwiązaniem, bo czytanie oznaczeń śrub nikomu nie powinno sprawić problemów, jednak musimy dowiedzieć się, w jaki sposób to robić. Wyjaśniamy, jak czytać oznaczenia śrub i uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Dlaczego warto czytać oznaczenia na śrubach?

Dostępne na rynku śruby różnią się pod wieloma względami. Na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że mają różną długość, kształt łba czy gwint. Niestety widoczne różnice to zbyt mało, żeby wybrać odpowiednie śruby. W celu dokonania prawidłowego wyboru musimy nauczyć się czytać widniejące na nich oznaczenia. Jakie informacje one zawierają? Kluczowe dla każdego, kto chce dopasować śrubę do jej przeznaczenia. Wybór odpowiedniego rodzaju śrub jest niezwykle ważny, bo widniejące na nich oznaczenia wskazują na wytrzymałość mechaniczną złącza, a ta z kolei wpływa na skuteczność zastosowanego łącznika.

Jak czytać oznaczenia na śrubach?

Przede wszystkim warto dokładnie przyjrzeć się śrubom. Na ich łbie, czyli górnej części, widnieją specjalne symbole.  Składają się one z litery oraz liczby, które wskazują kolejno na klasę dokładności śruby oraz informują o jej współczynniku minimalnej wytrzymałości. W oznaczeniach śrub występują 3 pierwsze litery alfabetu, czyli A, B i C, które informują o klasie dokładności śruby. Warto wiedzieć, że:

  • A oznacza klasę dokładną,
  • B oznacza klasę średniodokładną,
  • a C oznacza klasę zgrubną.

Znając oznaczenia literowe, możemy przystąpić do odszyfrowywania znaczenia liczb. Liczby na łbie śruby określają klasy wytrzymałości mechanicznych śrub. Wygląda to w następujący sposób: X (litera oznaczająca klasę dokładności śruby) oraz Y.Z (oznaczenie liczbowe klasy wytrzymałości mechanicznej).

Wyróżniamy dwie klasy wytrzymałości mechanicznej śrub, które oznaczane są odpowiednim symbolem liczbowym, czyli:

  • klasy wysokiej wytrzymałości,
  • klasy zwykłe.

O klasie wysokiej wytrzymałości informują symbole liczbowe: 8.8, 10.9, 12.9, a o klasie zwykłej wytrzymałości informują symbole liczbowe: 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8.

13.10.2020 15:56:14