• aktualnosci
Od czego zależy wytrzymałość śruby?

Mimo swoich niewielkich rozmiarów śruby znane są z tego, że potrafią znosić naprawdę duże obciążenia. To właśnie z tego powodu są tak chętnie wybierane do tworzenia połączeń między elementami, które wymagają bardzo wysokiej stabilności. Od czego jednak zależy wytrzymałość śrub na obciążenia? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy doborze śrub, by mieć pewność, że będą one niezawodne?

Długość śruby

Jednym z najważniejszych czynników determinujących wytrzymałość śruby na działanie sił zewnętrznych, jest jej długość – im dłuższa śruba, tym lepiej przenosi obciążenia na elementy, w których jest umieszczona (np. strukturę ściany), tym samym jest mniej podatna na uszkodzenia czy samoistne wypadanie pod wpływem sił ścinających.

Grubość śruby

Drugim ważnym parametrem determinującym wytrzymałość śruby jest jej grubość. Krótko mówiąc – im grubszy gwint, tym lepiej radzi sobie z obciążenia i tym trudniej go złamać czy odkształcić. Zarówno grubość, jak i długość śruby powinny być dopasowane nie tylko do wartości potencjalnych obciążeń połączenia, ale również wymiarów i parametrów łączonych elementów. Dobranie zbyt masywnych śrub może spowodować osłabienie materiału.

Jakość tworzywa

Śruby mogą być produkowane z różnych materiałów i zabezpieczane na wiele sposobów przed działaniem czynników zewnętrznych. Aby mieć pewność, że dana śruba wytrzyma planowane dla niej obciążenie, należy sprawdzić z jakiego stopu metalu została wyprodukowana i czy odpowiada stosownym normom, na przykład DIN 7990 i DIN 931 dla śrub z łbem sześciokątnym czy DIN 608 lub ISO 10642 dla śrub z łbem stożkowym.

Rodzaj gwintu

Gwinty śrub można podzielić na wiele typów, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie czy kształt, jednak z punktu widzenia wytrzymałości śruby najważniejszym parametrem gwintu będzie jego skok, czyli odległość między wierzchołkami gwintu w przekroju wzdłużnym. Pod tym względem wyróżniamy gwinty zwykłe, drobnozwojne oraz grubozwojowe. Skok w gwintach drobnozwojnych jest najniższy, zaś w gwintach grubozwojnych – najwyższy. Rodzaj gwintu ma duży wpływ zarówno na to, jak łatwo śruba może zostać umieszczona w danych materiale, jak również wytrzymałość na zerwanie. Śruby grubozwojowe zazwyczaj stosowane są do łączenia elementów z miękkich tworzyw, takich jak drewno, podczas gdy drobnozwojnych używa się zazwyczaj do łączenie metali i innych materiałów zazwyczaj narażonych na większe obciążenia.

Rodzaj połączenia, sposób montażu śruby

Wytrzymałość połączenia śrubowego nie zależy jedynie od parametrów śruby, ale też od sposobu jej osadzenia w danym materiale, a także rodzaju działających na nią sił. Przykładowo przy umieszczaniu śrub mocujących w betonowej ścianach niezbędne może okazać się zastosowanie kołków rozporowych, bez których ostry gwint śruby po prostu będzie kruszył mur.

08.11.2021 09:13:49