• aktualnosci
Jakie zadanie spełniają podkładki do śrub?

Podkładki do śrub to elementy, które wyglądają dość niepozornie, jednak odgrywają bardzo ważną rolę, wpływając na poprawne mocowanie i łączenie. W tym wpisie przedstawiamy ich najważniejsze funkcje, a także opisujemy rodzaje stosowanych podkładek.

Podkładki do śrub — jaki jest cel ich zastosowania?

Podkładki spełniają co najmniej kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim skutecznie zabezpieczają połączenie lub mocowanie przed odkręceniem. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko przypadkowego samoczynnego odkręcenia czy poluzowania się śruby bądź nakrętki. Ta funkcja jest szczególnie ważna w przypadku wszelkich połączeń śrubowych, które są szczególnie narażone na drgania i wibracje, ponieważ wówczas ryzyko samoistnego odkręcenia się jest najwyższe. Z tego też powodu podkładki są tak ważne w motoryzacji, a także w połączeniach elementów występujących w wielu maszynach.

Podkładki do śrub skutecznie zwiększają powierzchnię nacisku elementy łączącego na materiał, co wpływa na trwałość mocowania lub połączenia. Oprócz tego chronią łączone elementy przed uszkodzeniem podczas przykręcania śrub. Spełniają też funkcje wyrównujące w przypadku łączenia elementów, które nie ściśle do siebie nie przylegają.

Różne rodzaje podkładek dostępne w naszej ofercie

Połączenia gwintowane mogą wymagać zabezpieczenia siłowego lub kształtowego. Zabezpieczenia siłowe to takie, które poprzez wywieranie siły na element zabezpieczony wpływają na zmniejszenie siły tarcia gwintu, co w konsekwencji ogranicza ryzyko samoczynnego luzowania się, np. pod wpływem drgań. Z kolei zabezpieczenia kształtowe dodatkowo uniemożliwiają odkręcenie śruby poprzez celowe wygięcie podkładki po dokręceniu.

W przypadku zabezpieczeń siłowych elementy zabezpieczające muszą wyróżniać się optymalną sprężystością, aby prawidłowo spełniały swoje zadanie. Konieczne jest więc zastosowanie podkładek sprężystych lub kształtowych.

Odpowiednio dobrana podkładka to gwarancja, że po dokręceniu śruby samoistne zerwanie połączenia będzie praktycznie niemożliwe.

09.04.2021 15:49:35