• aktualnosci
Jakie typy nakrętek wykorzystuje się w połączeniach niesprężanych SB?

Wśród elementów przeznaczonych do łączenia różnych części maszyn i konstrukcji wyróżnić możemy między innymi połączenia niesprężane. W skład takiego zestawu wchodzą śruby, podkładki i nakrętki, które przeznaczone są do połączeń sprężanych SB. Należy jednak wspomnieć, że nie każdy rodzaj nakrętek może być wykorzystywany do wykonywania tego rodzaju połączeń. Jakie typy nakrętek można wykorzystywać w połączeniach niesprężanych SB?

Norma i twardość podkładek

Z uwagi na to, że podkładki i śruby stale ze sobą współpracują, to mogą one występować wyłącznie jako komplety w połączeniach niesprężanych. Nakrętki muszą być zgodne z normą ISO 4032. Są to nakrętki sześciokątne. Produkowane są one ze stali, a klasa twardości wynosi 8, natomiast ich powierzchnia pokryta jest ocynkiem ogniowym. Ważne jest, aby nakrętki były wykonane na podstawie takiej samej normy, a najlepiej tego samego producenta, co śruby.

Czym się charakteryzują nakrętki sześciokątne do połączeń niesprężynowych?

Nakrętki stosowane są w celu zabezpieczenia śruby przed jej samoczynnym poluzowaniem czy rozkręceniem i stanowią niezbędną część wielu elementów montażowych. Dzięki nim można zachować odpowiednią trwałość konstrukcji oraz bezpiecznie z niej korzystać. Ważne jest, aby były one wytrzymałe, trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne oraz spełniały inne oczekiwania, które mogą być różne w zależności od konkretnego zastosowania nakrętek. Wyróżnić możemy wiele różnych rodzajów nakrętek, które różnią się od siebie przede wszystkim kształtem. Do połączeń niesprężanych SB stosuje się nakrętki sześciokątne. Podczas ich produkcji zachowane zostają warunki, które określone zostały przez normy EN 15048 oraz ISO 4032.

Dzięki naprężeniu, które wywoływane jest pomiędzy śrubą sześciokątną a pozostałymi elementami połączenia, wywoływane jest tarcie. Powoduje on przekazywanie siły, dzięki której dochodzi do przenoszenia sił przy udziale trzpieni śrub. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby połączenia niesprężane SB występowały jako komplety.

22.06.2021 16:54:35