• aktualnosci
Jakie są różnice miedzy wkrętem a śrubą?

Choć śruby i wkręty są do siebie bardzo podobne (co prowadzi do wielu nieporozumień w kontaktach z klientami) w rzeczywistości różnią się nieco zastosowaniem. Śruba to popularny łącznik elementów konstrukcji lub maszyn. Jest niezwykle trwała, dzięki zastosowaniu gwintu – specjalnego nacięcia w trzpieniu, który (o ile jest odpowiednio dopasowany do otworu) znacznie utrudnia wyciągniecie jej przy użyciu siły. By rozłączyć elementy, trzeba wykręcić śrubę, wykonując ruch obrotowy przeciwny do kierunku, w którym okala ją gwint. Sprawia to, że ryzyko rozdzielenia części przypadkowo, w wyniku wypadku lub zwyczajnego działania, znacząco się zmniejsza, czyniąc połączenie trwałym i bezpiecznym. 

Aby dostosować otwór do śruby, należy go nagwintować, czyli wykonać w nim nacięcia pasujące do tych, które okalają trzpień. Dzięki nim gwint odnajdzie trasę, po której będzie mógł poruszać się, gdy łącznik jest wkręcany lub wykręcany. Z kolei sama śruba będzie chroniona przed wysunięciem się i wypadnięciem. I tu pojawia się znacząca różnica: wkręty nie wymagają nagwintowania otworu, bo wkręca się je w znacznie miększe materiały, takie jak drewno lub blacha. Otwór tworzy się bezpośrednio podczas umieszczania wkrętu, a on sam wycina w materiale trasę, po której może zostać wykręcony. 

Jak ustalić co jest śrubą a co wkrętem? 

Miękkość materiału nie może być jedynym kryterium podczas rozróżniania tych dwóch narzędzi. Istnieją śruby, które nie wymagają nagwintowania otworów, poza tym mogą być wkręcane również w drewno i blachę. Wkręt często można rozpoznać po wycięciu w łbie, które ułatwia użycie śrubokrętu lub wkrętaka (śruby wymagają zwykle nakrętki). Jednak ponownie: zdarzają się łączniki będące śrubami, które również posiadają gniazdo na wkrętak. To kryterium bywa więc podobnie problematyczne. 

Najprościej stwierdzić, że wkręt to łącznik, w którym łeb wchodzi w materiał, a trzpień przechodzi w niego bezpośrednio. Z kolei w większości śrub łeb pozostaje na zewnątrz konstrukcji i stanowi osobną bryłę. Takie rozdzielenie jest najbliższe prawdy.

25.01.2021 19:12:01