• aktualnosci
Jakie są różnice między rurami stalowymi ze szwem i bez szwu?

Stalowe rury charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością, a także odpornością na różnice i zmiany temperatur oraz na działanie substancji chemicznych. Obecnie wiele gałęzi przemysłu właściwie nie mogłoby się bez nich obyć. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach kanalizacyjnych, gazowych i ciepłowniczych. Obecne na rynku rury stalowe można podzielić na te ze szwem i bez szwu. Obecność lub brak szwu wskazuje na sposób metody, jaką zostały one wykonane, co przekłada się na późniejsze ich zastosowanie.

Rury ze szwem

Pierwsze stalowe rury były wykonywane już na początku XIX wieku. Początkowo ich produkcja polegała na zwijaniu taśm stalowych oraz zgrzewania ich krawędzi, w rezultacie w miejscu styku powstawał szew. Współcześnie tego typu rury są produkowane nieco inaczej. Do ich wytworzenia nadal wykorzystuje się taśm i blach stalowych, jednak krawędzie są łączone pod wpływem oddziaływania bardzo wysokich temperatur. Następnie w celu zmniejszenia szerokości ich ścianek, rury są poddawane procesowi walcowania oraz wygładzania. Inną metodą produkowania rur ze szwem jest łączenie ich krawędzi poprzez spawanie elektryczne, zgrzewanie na zakładkę oraz w walcarce ciągłej.

Najważniejszymi zaletami takich rur jest ich niska cena oraz możliwość formowania elementów posiadających bardzo różne wymiary średnicy. Dzięki nowoczesnym metodom wytwarzania odznaczają się wysoką wytrzymałością. Z tego powodu są często wykorzystywane przy budowie sieci przemysłowych.

Charakterystyka rur bezszwowych

Rury bez szwu zostały wyprodukowane pierwszy raz w Niemczech, pod koniec XIX wieku. Są one wytwarzane metodą walcowania pielgrzymkowego, czyli na wykonaniu wykroju w surowcu za pomocą walca roboczego. Proces ten polega na wykorzystaniu wlewek, które podgrzewa się w wysokich temperaturach, aby zwiększyć ich elastyczność. Następnie dziurawi się je i w efekcie powstaje grubościenna tuleja.

Dobrej jakości rury bez szwu są bardziej wytrzymałe niż te ze szwami. Znajdują zastosowanie jako elementy konstrukcyjne np. w rowerach, przy budowie instalacji, a także przy produkcji broni. Dzięki temu, że są wysoce nieprzepuszczalne wykorzystuje się je także w instalacjach gazowych i cieplnych. Są także bardzo odporne na ekstremalne temperatury oraz na promieniowanie UV.

24.03.2021 15:20:09