• aktualnosci
Jak prawidłowo liczyć długość śruby?

Śruby to powszechnie stosowane elementy łącznikowe, dzięki czemu z ich pomocą można łączyć różne materiały. Powszechne zastosowanie śrub powoduje, że często musimy dokonywać ich prawidłowego wyboru. Nie jest to łatwe zadanie, bo pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj śruby, ale także m.in. jej długość. Wyjaśniamy, w jaki sposób liczyć długość śruby, aby nie popełnić błędów.

Dlaczego trzeba mierzyć śruby?

Mierzenie śrub jest jedynie z pozoru trudnym zdaniem. Pod uwagę musimy wziąć trzy podstawowe parametry, czyli długość śruby, jej średnicę oraz skok gwintu. Wybór śrub idealnie dopasowanych do zastosowania jest niezwykle ważny. Wpływa on nie tylko na poprawność zastosowania śruby, ale także estetykę wykonania łączenia. W wielu przypadkach zbyt długa lub za krótka śruba może pozornie nadawać się jako element łączeniowy, jednak nieodpowiednie parametry wpływają na jakość połączenia. W sporym uproszczeniu - zbyt krótka śruba może nie zapewnić odpowiednio stabilnego połączenia materiałów. W przypadku zbyt długiej śruby będzie ona wystawała ponad łączoną powierzchnię, stwarzając zagrożenie m.in. uszkodzenia ciała.

W jaki sposób zmierzyć długość śruby?

W celu zmierzenia śruby przydadzą się odpowiednie narzędzia. Niezbędna okazuje się np. suwmiarka, która pozwala na dokonanie precyzyjnych pomiarów. Pomiary „na oko” jedynie z pozoru wydają się trafne. Czasami różnica milimetra może wpływać na możliwość zastosowania śruby.

Mając suwmiarkę, możemy przystąpić do pomiarów. Tutaj ważna uwaga: śruby różnią się pod względem rodzaju łba. Mając śrubę z łbem płaskim, będziemy mierzyć ją w inny sposób niż śrubę z łbem stożkowym. W sporym uproszczeniu śruby, których łeb pozostaje na powierzchni skręcanej np. płyty, mierzymy inaczej niż śruby, których łeb licuje się z powierzchnią skręcanych materiałów. Śruby z łbem płaskim wymagają pomiaru długości samego trzpienia. Otrzymany wynik informuje nas o tym, jak długą śrubę potrzebujemy. W przypadku śrub z łbem stożkowym musimy dokonać pomiaru długości całej śruby od łba do końca trzpienia.

13.10.2020 16:13:10