• aktualnosci

Jak dobierać nakrętki do śrub?

W dobieraniu śrub i nakrętek nie ma miejsca na kompromisy - oba elementy muszą do siebie idealnie pasować. Pozwoli to uniknąć powstania ewentualnych uszkodzeń oraz poluzowania połączeń. Tylko w jaki sposób optymalnie dopasować śrubę i nakrętkę? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, aby połączenie śrubowe spełniło swoją funkcję.

Jakie są rodzaje nakrętek?

Zacznijmy od rozróżnienia nakrętek. Każda z nich posiada ze śrubą jeden element wspólny, którym jest gwint. Ich dopasowanie umożliwia uzyskanie odpowiedniego połączenia. Najczęściej stosuje się nakrętki sześciokątne. Możemy je podzielić na niskie, wysokie i przedłużane. W zależności od tego, czy nakręcamy je całkowicie na śrubę, czy też nie, rozróżniamy również nakrętki otwarte i zamknięte. Producenci oferują też nakrętki kwadratowe oraz skrzydełkowe.

Jaka nakrętka do śruby?

Najłatwiejszym wyjściem jest zakup śrub i nakrętek w zestawie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że połączenie będzie solidne. Jednak dotyczy to głównie prac montażowych i budowlanych wykonywanych w domu. Połączenia w przemyśle wymagają fachowej wiedzy i umiejętności rozumienia rysunku technicznego.

Jeżeli czujemy się na siłach, aby spróbować indywidualnie dobrać nakrętkę do śruby, to powinniśmy pamiętać o odpowiednich normach, wymiarach i klasach. Wszystkie są oznaczone symbolami i skrótami technicznymi. Dla przykładu: jeżeli mamy śrubę w klasie 10.9, to nie możemy użyć nakrętki o niższej klasie. Takie połączenie śrubowe nie będzie solidne. Możemy za to zastosować nakrętki o wyższej klasie. O ile oczywiście pasują do siebie średnica i skok gwintu, bo to podstawowe kryterium. Istotne jest także dopasowanie ze względu na rodzaj materiału np. aby uniknąć powstania korozji ocynkowanej śruby, powinniśmy dobrać nakrętkę z odpowiednim pokryciem.

Brzmi skomplikowanie? Projektowanie połączenia śrubowego wymaga wiedzy i doświadczenia. W dopasowaniu odpowiednich parametrów łączenia warto skonsultować się ze specjalistą. Fachowiec optymalnie dobierze właściwe śruby oraz nakrętki i pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, a przede wszystkim uniknąć powstania poważnych awarii.

28.12.2020 07:49:13