• aktualnosci
Gdzie znajdą zastosowanie śruby imbusowe?

Śruby imbusowe to potoczna nazwa śrub z łbem gniazdowym dostosowanym do kluczy imbusowych. Choć gniazdo zawsze ma taki sam kształt, łeb może być walcowy, płaski stożkowy, wypukły lub pasowany. Łby imbusowe pozostają jednym z najczęściej używanych wykończeń. Z czego wynika popularność tych śrub?

Zalety śrub i kluczy imbusowych

Imbusy są to klucze w postaci wygiętego pręta o przekroju sześciokąta foremnego. Zgodnie z europejską normą ISO 2936:2001 (DIN 911) występują one w rozmiarach podawanych w milimetrach, lecz można spotkać się także z amerykańskimi oznaczeniami w calach. Ich popularność wynika z tego, że można je stosować tam, gdzie nie da się użyć innych kluczy, np. gdy średnica łba śruby jest niewiele większa od średnicy gwintu lub w ogóle nie ma łba. Odkręcanie śruby imbusowej nie potrzebuje przestrzeni w płaszczyźnie tak, jak to jest wymagane przy używaniu kluczy płaskich. Natomiast w porównaniu do śrub odkręcanych za pomocą kluczy nasadowych, śruby imbusowe mogą mieć znacznie mniejszą średnicę łba. Nie ma również problemu z wyślizgiwaniem się klucza z gniazda przy słabym nacisku osi, co jest częstym problemem podczas używania wkrętaków.

Wybrane formy zastosowania

Śruby imbusowe często są stosowane w meblach, szczególnie do samodzielnego składania. Do zestawu śrub dołączony jest klucz niskiej jakości, który pozwala na złożenie mebli nawet przez niedoświadczonych użytkowników. Popularność w zastosowaniach meblowych sprawia, że są one również używane w zakładach stolarskich. Najczęściej są to śruby imbusowe z łbem płaskim, które po wkręceniu pokrywają się z powierzchnią i uniemożliwiają przypadkowe zahaczenie o metalowy element. Z tego powodu sprawdzają się również w łączeniu elementów obudowy różnego rodzaju maszyn produkcyjnych. Innym rodzajem, który zapobiega zaczepianiu się ubrań i jednocześnie pozostaje ładnym wykończeniem, są śruby o łbach cylindrycznych. Zaokrąglona powierzchnia jest wyczuwalna jako metalowa wypustka bez ostrych krawędzi. Używa się ich m.in. w przemyśle maszynowym czy motoryzacyjnym. Śruby imbusowe wykorzystuje się także w przemyśle rowerowym, co z jednej strony ułatwia montaż poszczególnych elementów, a z drugiej zmniejsza potrzebę wożenia w podróży różnego rodzaju narzędzi. W sklepach rowerowych można kupić poręczne zestawy kluczy imbusowych.

Popularne, lecz nie do wszystkiego

Śruby o różnej średnicy gwintu mogą mieć identyczne gniazda, a to oznacza, że dopasuje się jeden klucz do śrub o różnych wielkościach. Są także rodzaje, które w ogóle pozbawione są łba, lecz mają gniazdo do przykręcania. Śruby imbusowe produkuje się ze stali węglowej, stali nierdzewnej, stali kwasoodpornej i poliamidu. Choć są bardzo praktyczne w różnych zastosowaniach, nie wszędzie sprawdzą się tak dobrze jak śruby montowane za pomocą innego rodzaju kluczy. Jedną z ich wad jest gromadzenie się wody i zanieczyszczeń w gnieździe. Pomimo tego, że nie mogą być uniwersalnie stosowane, pozostają jednym z najpopularniejszych rodzajów elementów złącznych.

28.12.2020 07:55:41