• aktualnosci
Gdzie najlepiej sprawdzają się nakrętki kwadratowe?

Różnego rodzaju śruby powszechnie wykorzystywane są w przemyśle od dekad, a nawet od stuleci. A przy większości połączeń wykonanych za pomocą śrub od dawna wykorzystuje się także nakrętki, zabezpieczające przed poluzowaniem się złączonych elementów. Tym natomiast, co zmieniło się na przestrzeni lat, jest pojawienie się specjalistycznych nakrętek o różnych parametrach i różnych kształtach. Różnorodność ta pozwala na jeszcze solidniejsze zabezpieczanie konstrukcji łączonych śrubami, a to dzięki lepszemu dostosowaniu się do konkretnych warunków. Czasem są to warunki naprawdę wymagające, innym zaś razem na pierwszy plan wyjść może kryterium estetyczne. Nakrętki mogą być bowiem bardzo dobrze widoczne.

Do specjalistycznych nakrętek o szczególnym przeznaczeniu zaliczyć należy nakrętki kwadratowe DIN 557 i DIN 562, które pomimo charakterystycznego kształtu posiadają standardowy gwint, nie sprawiający trudności podczas prac montażowych. Dostępne są w wielu rozmiarach, a produkuje się je najczęściej ze stali nierdzewnej albo pokrytej ocynkiem galwanicznym. Opracowane zostały do wymogów montażowych w konkretnych miejscach. Jakie to miejsca? Kiedy i dlaczego warto sięgać właśnie po nakrętki kwadratowe? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Główne zastosowania nakrętek kwadratowych

Nakrętki kwadratowe DIN 557 i DIN 562 występują najczęściej w połączeniach przemysłowych i produkcyjnych, narażonych na szczególne obciążenia. Wykorzystuje się je więc podczas budowy koryt i kształtowników, a także całych linii montażowych w wielu fabrykach. Specyficzny kształt tych nakrętek skutecznie wzmacnia bowiem stabilność takich konstrukcji i zabezpiecza je przed poluzowaniem wywołanym przez ruchy i drgania. Z tego samego powodu nakrętki kwadratowe są dzisiaj używane powszechnie w branży motoryzacyjnej. Zobaczymy je z pewnością, kiedy przyjrzymy się poszczególnym układam naszego samochodu.

28.05.2022 07:34:30