• aktualnosci
Do czego wykorzystuje się śruby z uchem?

W celu wykonania trwałego i bezpiecznego połączenia elementów stosowane są różnego rodzaju śruby. Śruby z uchem (normy: DIN 580, ISO 3266, PN-M 82472) wyróżniają się pod względem budowy i zastosowania. Nie są wykorzystywane w celu wykonywania typowych połączeń śrubowych, które tworzą śruba, nakrętka i podkładka, ale stanowią element mocujący np. lin. Do czego najczęściej wykorzystuje się śruby z uchem? W jakich branżach ich stosowanie jest niezbędne? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się śruba z uchem?

Najczęściej stosowane śruby zbudowane są z łba i trzonu, na którym znajduje się gwint. W przypadku śrub z uchem mamy do czynienia z nieco inną budową, która uwzględnia gwintowany trzon oraz oczko o kształcie pierścienia. Śruby z uchem mogą być wykonane z różnego rodzaju stali, co zwiększa możliwość ich zastosowania oraz pozwala dopasować rodzaj śruby z uchem m.in. do specyfiki środowiska, w którym będzie ona narażona na działanie określonych czynników niszczących.

Wyróżniamy:

  • śruby z uchem ze stali węglowej,
  • śruby z uchem ze stali kwasoodpornej,
  • śruby z uchem ze stali nierdzewnej.

W celu dodatkowej ochrony śruby może zostać zastosowany ocynk galwaniczny lub ogniowy.

Wysokiej jakości śruby z uchem wyróżniają się wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie różnych czynników niszczących oraz oddziałującego na śrubę obciążenia.

Do czego najczęściej wykorzystywane są śruby z uchem?

Śruby z uchem znajdują zastosowanie w wielu branżach, stanowiąc m.in.:

  • element budowy maszyn i urządzeń, którego zadaniem jest mocowanie i utrzymywanie we właściwym położeniu poszczególnych podzespołów;
  • element podtrzymujący liny i łańcuchy;
  • element mocowania różnych konstrukcji np. ogrodzeń.

Ważnym zastosowaniem śrub z uchem jest także przyjmowanie obciążeń oraz umożliwianie bezpiecznego przenoszenia, podnoszenia i transportu różnych elementów.

15.11.2022 19:26:19