• aktualnosci
Do czego wykorzystuje się podkładki odginane?

Podkładki stanowią element dodatkowy i pomocniczy przy łączeniach śrubowych. Umieszcza się je między powierzchnią łączoną a łbem śruby lub pod nakrętkami jako dopełnienie. Podkładka to bardzo ważny element systemu łączenia i mocowania. Jest ona szczególnie istotna przy połączeniach śrubowych, które są narażone na większe drgania i wibracje, które prowadzą do samoistnego odkręcenia się śruby.

Wyróżnia się wiele rodzajów podkładek, np. podkładki do sworzni, konstrukcji drewnianych czy konstrukcji stalowych. Na rynku dostępne są podkładki odginane DIN 432, DIN 462, DIN 463 czy DIN 93. Występują one z noskiem umieszczonym wewnątrz albo na zewnątrz. Mogą także przyjmować postać jednołapkową lub dwułapkową. Są one wykonane ze stali lub stali nierdzewnej, co gwarantuje ich trwałość i wytrzymałość. Wybrane modele mają także dodatkową powłokę cynkową, która chroni podkładkę przed korozją.

Podkładki odginane znajdują zastosowanie w każdym warsztacie, na budowie, w zakładzie przemysłowym, a nawet w gospodarstwie domowym. Wykorzystuje się je w budowie urządzeń elektronicznych, maszyn, mebli i innych konstrukcji. Są one często stosowanym elementem w montażu. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana podkładka zagwarantuje, że po dokręceniu śruby samoistne zerwanie połączenia śrubowego będzie praktycznie niemożliwe. Przy jej wyborze, kluczowy może być też parametr twardości podkładki, który przekłada się na wytrzymałość na ewentualny nacisk.

Jaką funkcję pełnią odginane podkładki do śrub?

Prawidłowo dobrane podkładki zabezpieczają śruby przed poluzowaniem się i odkręceniem łączenia. Podkładki odginane gwarantują bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji. Wpływają na poprawne mocowanie i łączenie. Pełnią nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale również estetyczną.

Zastosowanie podkładek zwiększa powierzchnię nacisku łączenia, co tym samym zmniejsza naprężenie. To rozwiązanie sprawdza się głównie wtedy, gdy łączone elementy wykonane są z miękkich materiałów, np. plastiku lub drewna. Chronią one także powierzchnię łączoną przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zarysowaniami od śruby. Zmniejszają ryzyko samoczynnego odkręcenia lub poluzowania się śruby bądź nakrętki. Funkcja ta jest szczególnie ważna przy połączeniach śrubowych narażonych na drgania i wibracje. Z tego właśnie powodu podkładki odginane sprawdzają się w branży motoryzacyjnej.

Podkładki do śrub spełniają też funkcje wyrównujące w przypadku łączenia elementów, które całkowicie do siebie nie przylegają. Oprócz tego chronią łączone elementy przed uszkodzeniem podczas przykręcania śrub. Źle dobrane podkładki mogą doprowadzić do osłabienia połączenia śrubowego, a w konsekwencji do powstawania luzów. W efekcie maszyna lub urządzenie nie pozwoli na wykonywanie płynnej pracy, a nawet może skutkować uszkodzeniem lub spowodowaniem wypadku.

07.02.2022 19:26:44