• aktualnosci
Czym się różnią połączenia sprężane od niesprężanych?

Śruby to elementy złączne stosowane w różnych obszarach szeroko pojętej gospodarki. Ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie większości dziedzin przemysłowych i realizacji wielu projektów bez tych drobnych, ale jakże kluczowych komponentów. Ich wybór uzależniony jest nie tylko od docelowego zastosowania, ale także od parametrów. Równie istotnym kryterium jest też to, które warianty nadają się do połączeń sprężanych, a które do niesprężanych.

Połączenia sprężane można spotkać przede wszystkim tam, gdzie wykonywane są konstrukcje budowlane lub przy produkcji maszyn. Poddawane są one siłom wytworzonym w wyniku sprężania lub rozciągania. W efekcie takie połączenia cechują się stabilnością, trwałością i odpornością na urazy mechaniczne. Wszystko dzięki specjalnym śrubom i nakrętkom oznaczonym symbolem HV, które wyróżniają się na tle standardowych wariantów większym rozmiarem łbów. Ważnym komponentem tego typu połączeń są także podkładki pod śruby i nakrętki, których to duży wybór dostępny jest także u nas, począwszy od m.in. podkładek odginanych DIN 463, poprzez podkładki okrągłe płaskie DIN 125A, a na podkładkach kwadratowych DIN 436 kończąc. Wszystkie elementy są dokładnie ocynkowane ogniowo, a ich produkcja jest certyfikowana zgodnie z normą EN 14399-4/6.

Połączenia niesprężane podobnie jak sprężane są zabezpieczone przed korozją. Przede wszystkim mają one zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana wysoka klasa twardości. Zwykle są to konstrukcje, które nie są narażone na rozciągające, napinające i sprężające typy sił, dlatego rzadziej stosowane są w budownictwie. Produkcja elementów tworzących tego typu połączenia odbywa się według normy ISO 4014/EN. Wyroby te mają inne parametry oraz klasę wytrzymałości w porównaniu do śrub dostosowanych do połączeń sprężanych.

19.02.2023 07:57:16