• aktualnosci
Czym charakteryzują się śruby skrzydełkowe?

Śruby to bez najmniejszej wątpliwości najpowszechniej stosowane elementy łączne – wykorzystuje się je ni tylko w przemyśle, ale również w wielu gospodarstwach domowych. Ale śruba śrubie nierówna, toteż rynek obfituje w wiele różnych rozwiązań z tej kategorii. Jednym z nich są śruby skrzydełkowe. Czym się one charakteryzują i jakie jest ich zastosowanie? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Czym są śruby skrzydełkowe?

Pochodzenia nazwy śrub skrzydełkowych nietrudno się domyślić. Jest ona zasługą faktu, że zamiast klasycznego łba umożliwiającego wkręcanie i wykręcanie ich przy pomocy wkrętaka, posiadają parzyste wypustki o kształcie skrzydeł, dzięki którym śrubami można operować wyłącznie przy użyciu palców. Ze względu na swój charakterystyczny kształt, śruby te często nazywane są również motylkowymi.

Gdzie stosowane są śruby skrzydełkowe?

Jak wspomnieliśmy, kształt łba śruby skrzydełkowej pozwala operować nią wyłącznie przy użyciu palców – dzięki skrzydełkom możliwe jest wywarcie odpowiednio dużej siły na śrubę, by mocno ją dokręcić, tworząc solidne, stabilne połączenie elementów. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest częste dokręcanie lub rozkręcanie, na przykład w celu regulacji wzajemnego położenia złączonych elementów. Śruby tego typu mogą występować w wielu przyrządach, takich jak statywy fotograficzne, sztalugi malarskie, regulowane lampy domowe i biurowe. Zastosowanie śrub wymagających użycie wkrętaków lub kluczy byłoby w takich sytuacjach niewygodne i zupełnie nieopłacalne. Podobnym rozwiązaniem są nakrętki skrzydełkowe, które również umożliwiają łatwą regulację połączeń. Kształt śrub i nakrętek ma jednak pewną wadę, a mianowicie większy, niż w przypadku innych śrub rozmiar – to powoduje, że nie sprawdzą się, jeśli połączenia między elementami będą znajdować się w niewielkich przestrzeniach.

Z czego produkuje się śruby skrzydełkowe?

Nasze śruby skrzydełkowe produkujemy w zgodzie z normą DIN 316. Do ich wytwarzania wykorzystujemy wysokiej jakości stal zabezpieczoną w procesie ocynku galwanicznego, co gwarantuje jej odporność na korozję chemiczną oraz elektrochemiczną. Śruby dostępne są w wielu wariantach, różniących się między sobą pod względem średnicy oraz długości gwintu.

Podsumowując – śruby skrzydełkowe to rozwiązanie idealnie we wszystkich połączeniach, które z racji swojej funkcjonalności są często regulowane i dopasowywane do aktualnych potrzeb użytkownika. Pod względem trwałości i wytrzymałości nie różnią się znacząco od śrub o analogicznych wymiarach.

Szukasz śrub skrzydełkowych, ale nie wiesz czego konkretnie potrzebujesz? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie.

14.10.2021 00:44:39