• aktualnosci
Czy śruby do alufelg pasują do felg stalowych?

Decydując się na wymianę felg, często zadajemy sobie pytanie, czy stosowane dotychczas śruby będą pasowały. Problem ten spędza sen z powiek wielu właścicielom pojazdów, o czym świadczy spore zainteresowanie tematem np. na forach internetowych. Czy śruby od felg stalowych mogą zostać bezpiecznie zastosowane do felg aluminiowych? Jak wygląda sytuacja, gdy zmieniamy felgi aluminiowe na felgi stalowe. Wyjaśniamy.

Śruby do felg w teorii i praktyce…

Choć różne rodzaje felg cechują się takim samym sposobem mocowania, czyli są przykręcane śrubami, to nie zawsze możemy skorzystać z wcześniej używanych śrub do felg. Warto pamiętać, że właściwe zamocowanie felgi jest wyznacznikiem prawidłowego działania kół oraz bezpieczeństwa użytkowania pojazdu, dlatego zawsze najlepiej jest dobrać nowe śruby do felg, które zostały do nich precyzyjnie dostosowane pod względem rodzaju. W praktyce różnie z tym bywa, bo wielu użytkowników pojazdów decyduje się na zastosowanie śrub od felg aluminiowych do felg stalowych.

Jakie śruby pasują do felg aluminiowych?

Do felg aluminiowych stosowane są śruby stożkowe. Co to oznacza? Śruby stożkowe to śruby o stożkowych gniazdach. W tym przypadku mamy do czynienia z dojść specyficznym kształtem łba śruby, który wyposażony jest w płaski kołnierz umieszczony na rozszerzającym się stożku. Dzięki takiej budowie śruby może się ona zintegrować z powierzchnią metalu i jest całkowicie schowana w otworze.

Jakie śruby pasują do felg stalowych?

Śruby do felg stalowych to śruby z łbem kulistym. Cechują się one nieco inną budową, dlatego najczęściej nie da się nimi bezpiecznie zamocować felg aluminiowych.

W przypadku mocowania felg producenci pojazdów zawsze zalecają zastosowanie konkretnego modelu śrub, który jest precyzyjnie dostosowany do rodzaju felg. Dzięki doborowi właściwych śrub można uniknąć poważnych problemów oraz zagrożenia związanego z niską wytrzymałością wykonanego połączenia śrubowego, bo niewłaściwie dobrane śruby mogą doprowadzić do zerwania się felgi wraz z kołem na skutek dużego obciążenia.

24.08.2022 19:04:50