• aktualnosci
Co trzeba wiedzieć o rodzajach gwintów w śrubach?

Przyglądając się śrubom, szybko zauważymy, że choć wszystkie służą podobnym celom, czyli są łącznikami różnych materiałów, to nie wyglądają tak samo. Dostępne są rozmaite rodzaje śrub, które różnią się nie tylko zastosowaniem oraz jakością, ale także podstawowymi parametrami, w tym między innymi kształtem łba, trzpieniem oraz będącym tematem tego artykułu, gwintem. Wyjaśniamy, jakie rodzaje gwintów mają śruby i co warto o nich wiedzieć.

Jakie są rodzaje gwintów śrub?

Gwinty śrub dzielimy pod względem kilku kryteriów. Każde z nich wpływa na zastosowanie śruby i ma znaczenie dla osoby chcącej skorzystać z tych popularnych elementów łączeniowych. Wybór śruby o nieodpowiednim gwincie będzie skutkował problemem z jej zastosowaniem, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak dzielimy gwinty śrub ze względu na system miar?

Gwinty śrub występują w wielu różnych rodzajach. Jednym z ważnych kryteriów podziału gwintów jest system miar. Podstawowe parametry gwintu śrub to: średnica rdzenia, średnica gwintu i średnica podziałowa. Równie ważnym parametrem jest kąt zarysu gwintu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje gwintów, czyli gwint metryczny oraz gwint calowy, i są one wyznacznikiem wyboru odpowiedniej śruby.

Jak dzielimy gwinty śrub ze względu na pochylenie?

Kolejnym ważnym kryterium podziału gwintów śrub jest pochylenie. W tym przypadku mamy do czynienia z gwintami utworzonymi na powierzchni walca oraz gwintami utworzonymi na powierzchni stożka. Stąd nazwy gwint walcowy i gwint stożkowy.

Jak dzielimy gwinty śrub ze względu na sposób skręcania?

Gwinty śrub mogą różnić się także sposobem skręcania. Wyróżniamy: gwint prawy i gwint lewy. Sposób skręcania gwintu ma wpływ na kierunek wkręcania śruby.

Jak dzielimy gwinty śrub ze względu na umiejscowienie?

Umiejscowienie gwintu to kolejny ważny parametr, na który musimy zwrócić uwagę, kupując śruby. Na rynku dostępne są śruby z gwintem zewnętrznym oraz śruby z gwintem wewnętrznym. Co więcej, ważne dla użytkownika śruby jest także to, czy gwint znajduje się na jej całej długości, bo dostępne są także śruby z gwintem jedynie na części długości trzpienia.

13.10.2020 16:11:11