• aktualnosci
Co mówią o śrubach oznaczenia ISO?

Śruby to najczęściej stosowane elementy łączeniowe. Dostępne są w wielu rodzajach oraz powstają z różnych materiałów, jednak zawsze muszą spełniać określone normy jakości. Na łbie śruby widnieją różne oznaczenia literowe i liczbowe, które wskazują m.in. na klasę wytrzymałości śruby oraz świadczą o zgodności parametrów śruby z deklaracją jej producenta. Co mówią o śrubach oznaczenia ISO? Wyjaśniamy.

Parametry śrub dostępnych na rynku

Wszystkie śruby, które pojawiają się na rynku, muszą być zgodne z obowiązującymi normami jakości, a ich parametry nie mogą odbiegać od parametrów deklarowanych przez producenta. Wśród wielu różnych oznaczeń, które widnieją na śrubach, znajdziemy m.in. oznaczenia literowe PN, DIN oraz ISO. Informują one o zgodności śruby z ustalonymi normami. Jeżeli na śrubie znajdują się oznaczenia normy, to możemy mieć pewność, że spełnia ona wszystkie wymagania, pozwalając na bezpieczne zastosowanie.

O czym informuje nas skrót ISO (International Organization for Standarization)?

Każda śruba, która trafia do sprzedaży, musi spełniać odpowiednie standardy jakości. Jest to niezwykle ważne, bo elementy złączne znajdują zastosowanie w wielu branżach, zapewniając m.in. stabilność i właściwe działanie rozmaitych urządzeń i konstrukcji. Norma ISO jest skrótem, który informuje nas, że śruby są zgodne z parametrami, które deklaruje ich producent. Norma ISO odnosi się m.in. do kształtu śruby oraz jej wytrzymałości. Norma ISO to norma ogólnoświatowa, której odpowiednikiem jest skrót PN i skrót DIN. PN to nasza norma krajowa, która została przyjęta oraz zatwierdzona przez Polski Komitet Normalizacyjny. Norma DIN jest niemieckim odpowiednikiem normy polskiej.

Podsumowując, skrót ISO (International Organization for Standarization) świadczy o tym, że śruba lub inny dopuszczony do sprzedaży produkt, spełnia ogólnoświatowe normy jakości.

30.12.2022 07:44:24