• aktualnosci
Co mówią o śrubach oznaczenia DIN?

Śruby muszą spełniać określone normy jakości. Ma to związek z bezpieczeństwem ich stosowania jako łączników do różnych materiałów. Produkcja śrub uwzględnia różne technologie, materiały, rodzaj powłoki oraz inne parametry, które wpływają na możliwość konkretnego zastosowania śrub. W celu wyboru odpowiednich łączników należy poznać podstawowe oznaczenia, które na nich widnieją. Wyjaśniamy, na co wskazuje oznaczenie DIN na śrubach.

Dlaczego warto znać normę DIN?

Wydawać by się mogło, że śruba to śruba i jeżeli ma odpowiednią długość oraz rodzaj gwintu, to może stać się łącznikiem do różnych materiałów. Niestety, nie jest to takie proste. O rodzaju danej śruby informuje m.in. norma DIN. Co ona oznacza? Znajomość norm DIN dla śrub pozwala bez większych problemów wybrać ich rodzaj względem zastosowania. Inne oznaczenia, które znajdziemy na łbie śruby, również są bardzo ważne, bo informują o jej współczynniku minimalnej wytrzymałości, a także o klasie dokładności śruby.

Na co wskazuje norma DIN?

Śruby oznaczane są różnymi symbolami, które określają konkretne normy. Skrót DIN pochodzi od nazwy Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego (niem. Deutsches Institut fur Normung), który tworzy wiele różnorodnych norm. Dotyczą one ważnych dla każdego użytkownika parametrów, czyli zastosowania, wytrzymałości i jakości.

Norma DIN jest powszechnie stosowaną normą jakości nie tylko w przypadku śrub. Nie zawsze znajdziemy ten skrót na wszystkich śrubach, bo norma DIN może być przekonwertowana na normę ISO (norma międzynarodowa) lub PN (polska norma). Może to powodować pewne utrudnienia podczas wyboru śrub, jednak nie jest poważną przeszkodą.

Skrót DIN pojawia się na śrubach wraz z liczbą i określa rodzaj śruby. Wyróżniamy wiele różnych rodzajów śrub, więc mamy też do czynienia z wieloma normami DIN. W celu ułatwienia wyboru konkretnego łącznika jego producenci tworzą specjalne tabele, które pozwalają zapoznać się z różnymi oznaczeniami i pomagają w poruszaniu się po dość różnorodnym rynku śrub. Uwzględniają one m.in. konwersję normy DIN do normy polskiej oraz normy międzynarodowej.

13.10.2020 16:08:46