• aktualnosci
Charakterystyka śrub oczkowych

Śruby są przykładem elementów złącznych wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Pomimo tego, że są małe, to odgrywają niezwykle ważną rolę. Gwarantują trwałe łączenie elementów konstrukcji. Umożliwiają także jej łatwe i szybkie rozmontowanie, co sprawia, że mają one większą przewagę nad spawaniem, które cechuje się tym, że łączy elementy i całe konstrukcje na stałe.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów śrub, dzięki czemu można je dostosować do swoich potrzeb i preferencji. Największą ilość wytwarzanych produktów w sektorze śrub, stanowią śruby z łbem, śruby dwustronne, pasowane czy oczkowe. I to właśnie śruby oczkowe omówimy szerzej w tym artykule.

Czym cechują się śruby oczkowe?

Śruby oczkowe z jednej strony zakończone są gwintem, a z drukiem strony oczkiem, stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Oczko znajdujące się na zakończeniu śruby pozwala uchwycić dany element, np. zamocować linkę. Śruby oczkowe wykonane są ze stali lub stali nierdzewnej i pokryte powłoką ocynku galwanicznego, dzięki czemu charakteryzują się one gładką powierzchnią. Minimalizuje ona prawdopodobieństwo przecierania zamocowanych w nich elementów.

Śruby oczkowe są bardzo wytrzymałe i wyróżniają się wysoką odpornością na działanie ognia. Średnica wewnętrzna oczka jest zbliżona do średnicy trzpienia śruby i może przekraczać 30 mm, co pozwala na mocowanie haków, trzpieni czy żeglarskich szekli. Ze względu na zróżnicowanie zastosowań produkowane są w wielu rozmiarach gwintów (M8, M10, M12, M14, M16, M18, M20, M22, M24, M27, M30, M33, M36).

Przy zakupie śrub oczkowych należy pamiętać, aby wybierać wyłącznie śruby spełniające wymogi zawarte w polskich i międzynarodowych normach. Mowa tu oczywiście o normach jakości DIN, ISO czy PN/M, dzięki którym można mieć pewność trwałego połączenia elementów i konstrukcji. Śruby oczkowe występują w dwóch rodzajach, tj. z niepełnym gwintem (wykonane według normy DIN 444A) oraz z pełnym gwintem (spełniające normę DIN 444B).

Gdzie śruby oczkowe znajdują zastosowanie?

Śruby oczkowe najczęściej są używane do mocowania drutów, przewodów i linek. Są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, np. w branży samochodowej podczas holowania pojazdów czy w branży budowlanej podczas przenoszenia konstrukcji na placu budowy, wykonywania prac montażowych i wysokościowych. Służą także do zabezpieczania, przenoszenia i załadunku ciężkiego sprzętu, silników statków i maszyn oraz innych ładunków wielkogabarytowych.

Śruby oczkowe ułatwiają budowanie konstrukcji ogrodowych, np. trampolin i huśtawek, a także służą do stabilizowania namiotów czy wiat przy użyciu odciągów. Można je również spotkać w maszynach, gdzie wykorzystywane są do wykonywania połączeń przegubowych. Za ich pomocą można naprężać siatki służące do zabezpieczania rusztowań. Z kolei ich duża wytrzymałość przydaje się przy zabezpieczaniu ładunków lub unieruchamianiu przedmiotów.

07.02.2022 19:36:29