• aktualnosci
Błędy przy zakupie śrub. Czego się wystrzegać?

Śruby, chociaż wyglądają niepozornie, należą do bardzo ważnej grupy elementów złącznych. Bez nich ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie wielu dziedzin przemysłowych. Z drugiej strony wykorzystuje się je również na własne potrzeby w domowych warunkach. Nie każdy jednak wie, na jakie czynniki należy zwracać uwagę przy ich zakupie.

Zacznijmy od tego, że na początku warto zapoznać się z właściwościami śrub, które nas interesują. W każdym dobrym sklepie budowlanym lub hurtowni z elementami złącznymi, w tym również u nas śruby pasowane DIN 7379, śruby z łbem młoteczkowym DIN 186, śruby do rowków teowych DIN 787, śruby dociskowe bez łba z gniazdem sześciokątnym ISO 4028, śruby dociskowe bez łba z rowkiem ISO 4766 stanowią tylko część asortymentu. Wybór jest o wiele większy i łatwo się pogubić, dlatego dobrze jest skorzystać z porady pracownika sklepu. Niestety wielu klientów ignoruje taką możliwość. Każdy typ śruby może mieć inne zastosowanie ze względu na swój kształt i parametry fizyczne, dlatego wybór takich elementów bez odpowiedniej wiedzy jest ryzykowny. Na początku przede wszystkim unikaj pochopnego zakupu, jeśli nie jesteś pewny konkretnego zastosowania śruby.

Tych błędów również unikaj

Warto uczyć się na czyichś błędach, dlatego poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które być może pozwolą zaoszczędzić Ci przykrych niespodzianek. Przede wszystkim jest to:

  • kierowanie się jedynie ceną – zbyt tanie śruby mogą być słabe jakościowo, a Tobie w końcu zależy na jak najdłuższej funkcjonalności,
  • ignorowanie oznaczeń – są istotne, gdyż informują o normach i standardzie wykonania produktu. Zwracaj uwagę na symbole, takie jak DIN, PN oraz ISO. Numeracja tez jest ważna. Cyfry oznaczają klasę wytrzymałości i odporność na rozciąganie,
  • kupowanie wyrobów, które nie są zabezpieczone przed korozją i czynnikami atmosferycznymi, szczególnie gdy konstrukcja jest narażona na ich działanie.

 

12.04.2023 20:22:27