• aktualnosci
Zestawy śrubowe do połączeń sprężanych HV. Przegląd rozwiązań

Połączenia śrubowe są podstawową metodą łączenia elementów metalowych pracujących pod obciążeniem, pozwalając jednocześnie w razie potrzeby na szybki demontaż i wymianę. W przypadku konstrukcji, które są szczególnie narażone na działanie dużych sił, często projektuje się złącza o większej wytrzymałości. Do ich wykonania niezbędne są odpowiednie zestawy śrubowe do połączeń sprężanych HV. Przekonajmy się, gdzie są stosowane połączenia sprężane i jakie właściwości muszą mieć używane w nich zestawy śrubowe.

Dlaczego stosuje się połączenia sprężane?

Łączenie części masywnych metalowych za pomocą śrub jest możliwe dzięki właściwemu rozkładowi sił między zwojami gwintu naciętego na trzonie śruby, a tymi, które wykonano na nakrętce. Za sprawą odpowiednio wysokiego momentu obrotowego oba elementy są dokręcane do siebie w taki sposób, by siła tarcia potrzebna do ich rozłączenia równoważyła oddziaływania, mogące wystąpić za sprawą masy obu części lub pojawiających się drgań. Element złączny w postaci śruby i nakrętki pracuje zarówno na rozciąganie, jak i ścinanie, trwałość połączenia zależy w głównej mierze od rodzaju użytego do ich produkcji materiału. W przypadku konstrukcji, w których stosuje się połączenia doczołowe, a więc złączenie dwóch jej fragmentów przez ustawione względem siebie równolegle blachy czołowe, dodatkowym czynnikiem wzmacniającym siłę złącza może być sprężenie elementu złącznego przez dokręcenie go z odpowiednio dużym momentem dokręcającym. Zwiększa to znacznie tarcie występujące między powierzchniami, a tym samym sprawia, że połączenie jest bardziej wytrzymałe.

Czym wyróżniają się zestawy śrubowe do połączeń sprężanych HV?

Ze względu na to, że połączenia sprężane oznaczają duże obciążenie używanych elementów złącznych, wykorzystywane zestawy śrub muszą się odznaczać podwyższoną wytrzymałością. Zapewnia to wykonanie ich zgodnie z normą PN-EN 14399, dodatkowe normy dla śrub: 14399-4, podkładek: 14399-6, nakrętek: 14399-4. Zestawy HV składają się ze śruby z nakrętką i dwiema podkładkami. Ze względu na wysokie wymagania wobec takich połączeń zalecaną metodą ich wykonywania jest wybór specjalnych zestawów śrubowych o ściśle dopasowanych parametrach, a także z naniesionym odpowiednim środkiem smarnym gwarantującym uzyskanie oczekiwanej wytrzymałości. Nie można zapominać, że elementy przeznaczone do systemu HV (o wysokiej wytrzymałości) powinny być używane tylko w jego obrębie i nie należy ich łączyć z systemem HR.

14.08.2021 23:57:39