• aktualnosci
Zastosowanie prętów gwintowanych

Pręty gwintowane, nazywane czasem także gwintsztangami, to wyroby hutnicze o dużej długości i niewielkim przekroju, które wytwarza się poprzez walcowanie albo przeciąganie metalowego surowca. Najczęściej jest to stal (nierdzewna, kwasoodporna, cynkowana), ale pręty gwintowane produkuje się też z aluminium, tytanu, mosiądzu, jak również z rzadziej spotykanych stopów. Zgodnie z nazwą, charakterystyczną ich cechę stanowi gwint, czyli wyżłobienie powodujące wkręcanie się w różnego rodzaju materiały, od drewna po beton. To właśnie dzięki niemu powstają niezwykle wytrzymałe połączenia, którym pręty gwintowane zawdzięczają swoją wszechstronną użyteczność.

Gdzie wykorzystuje się pręty gwintowane DIN 976?

Solidne połączenia, które utrzymają się przez wiele lat w nienaruszonym stanie, to rzecz fundamentalna dla branży budowlanej. Dlatego prętów gwintowanych DIN 976 używa się dzisiaj powszechnie przy tworzeniu konstrukcji różnego typu. Stabilizuje się nimi żelbetowe zbrojenia i fundamenty, a także spaja ze sobą elementy wykonane z różnych materiałów. Montuje się na nich kanały instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, hydraulicznych, grzewczych i elektrycznych. Można też za ich pomocą podwieszać sufity. Pręty gwintowane wykorzystywane są także do tworzenia konstrukcji drewnianych o różnej skali: od szkieletów całych budynków, po tarasowe balustrady.

Sięgają po nie dekarze, żeby strukturę dachową złączyć ze ścianami w taki sposób, aby dachu nie zerwała choćby najsilniejsza wichura. Prętami gwintowanymi łączą też szalunki i poszczególne elementy więźby dachowej. Za ich pomocą mocuje się również inne, bardziej nietypowe konstrukcje, jak na przykład billboardy reklamowe. Jak zatem widać, zastosowanie prętów gwintowanych jest bardzo szerokie. Należy tylko pamiętać o tym, aby do konkretnego zadania dobrać pręty o odpowiednich parametrach, nie istnieje bowiem jedna uniwersalna wersja.

28.05.2022 07:23:07