• aktualnosci
Podział prętów ze względu na typ gwintów

Pręty metalowe to jeden z kilku rodzajów wyrobów hutniczych, które mogą być wytwarzane metodą ciągnienia lub walcowania. Pręty różnią się pod względem przekroju, co może utrudniać ich dobór względem zastosowania. Jednym z rodzajów prętów metalowych są pręty gwintowane. W jaki sposób dzielimy pręty gwintowane pod względem rodzaju gwintu? Podpowiadamy.

Pręty metalowe – co warto wiedzieć?

Pręty metalowe są wyrobami hutniczymi, które poznamy po znacznej długości i stosunkowo niewielkim przekroju. Najczęściej powstają ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej i cynkowanej, jednak są również produkowane ze stopów metali. Pręty metalowe możemy podzielić pod względem ich przekroju. Jednym z częściej stosowanych rodzajów prętów są pręty gwintowane (DIN 976), czyli wyposażone w niezbędny podczas wielu prac montażowych gwint. Inne rodzaje prętów metalowych to np. pręty okrągłe i kwadratowe.

Podczas wyboru prętów metalowych należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów, które decydują o możliwości ich zastosowania i odporności na działanie np. czynników środowiskowych. To m.in. średnica prętów (np. M10, M12, M16, M20 i M52) oraz gatunek stali, z którego zostały one wykonane.

Rodzaje prętów gwintowanych

Pręty metalowe gwintowane wyposażone są w gwint, który pozwala na ich wkręcanie w różne materiały. Te wyroby hutnicze gwarantują wykonanie solidnych i trwałych połączeń rozmaitych konstrukcji. Pręty metalowe gwintowane dzielimy na:

  • pręty z gwintem pociągowym – umożliwiają ruch postępowy,
  • pręty z gwintem złącznym – stosowane w przypadku połączeń spoczynkowych,
  • pręty z gwintem lewym,
  • pręty z gwintem prawym,
  • pręty z gwintem pojedynczym,
  • pręty z gwintem dwukrotnym,
  • pręty z gwintem wielokrotnym.

Pręty metalowe gwintowane możemy również podzielić pod względem skoku gwintu. W tym przypadku wyróżniamy pręty z gwintem normalnym, pręty z gwintem drobnozwojnym i pręty z gwintem grubozwojnym.

Dzięki dużej różnorodności dostępnych rodzajów prętów gwintowanych znajdują one szerokie zastosowanie w wielu branżach, stanowiąc m.in. niezwykle ważny element łączeniowy, a także pozwalając na skuteczną i bardzo wytrzymałą stabilizację zbrojeń i fundamentów.

18.10.2022 17:41:42