Pręty zbrojeniowe to stalowe produkty hutnicze o bardzo szerokim zastosowaniu. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością, dlatego są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu budowlanego. Wystarczy wspomnieć o zbrojeniach fundamentów oraz konstrukcjach mostów, platform czy ogrodzeń. Ze względu na przekrój dzieli się je na kilka typów, w tym m.in. dostępne także w naszej hurtowni pręty gwintowane DIN 976, szczególnie używane przy więźbach dachowych i szalunkach, a także instalacjach wentylacyjnych, hydraulicznych oraz elektronicznych.
Ze względu na spełnianą przez nie funkcję pręty powinny cechować się sztywnością oraz odpornością na działanie siły o dużym natężeniu, wstrząsy i wibracje. Dzięki specjalnej warstwie cynkowej są zabezpieczone przed działaniem korozji oraz czynnikami atmosferycznymi. Podstawowe cechy prętów to jednak nie wszystko. Wiele o ich wytrzymałości mówią również standardy wykonania ściśle uregulowane naszą rodzimą normą PN. Uwzględnia ona takie parametry jak wymiar (średnica oraz przekrój), klasę stali (mała, średnia i duża ciągliwość) oraz jej gatunek.
Polska norma rozróżnia stal zbrojeniową pod względem jej klasy oraz faktury i określa ją odpowiednimi oznaczeniami. Pręty gładkie wykonane są według klasy A-0 oraz A-I, natomiast żebrowane mieszczą się w przedziale A-II, A-III oraz A-IIIN i odznaczają się najlepszą skuteczniejszą pod względem przyczepności do betonu. Jeśli chcemy mieć pewność, że sięgamy po właściwy produkt, powinniśmy umieć odczytywać ich oznaczenia. Gatunek stali określany jest odpowiednią numeracją oraz literami. Pierwsza liczba informuje o średniej procentowej zawartości węgla w produkcie, Y to natomiast ważna informacja na temat tego ile znajduje się w wyrobie stali uspokojonej, z kolei B potwierdza, że wyrób nadaje się do zbrojenia betonu.