• aktualnosci
Jakie śruby określamy jako zamkowe?

Na polskim rynku dostępna jest cała gama przeróżnych rodzajów śrub. Odwiedzając sklepy budowlano-remontowe z pewnością nie raz zgubiłeś się w alejce z elementami złącznymi. Tak duży wybór śrub sprawia, że możesz dopasować je do wszelkich możliwych zastosowań. Śruby te różnią się wyglądem, właściwościami i przeznaczeniem. Wśród nich dostępne są także śruby zamkowe z łbem grzybkowym z podsadzeniem. Tak zwane podsadzenie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa łączenia i sprawia, że śrubę można bez problemu zamontować na stałe w drewnie. Dzięki specjalnej konstrukcji nie obraca się podczas dokręcania nakrętek.

Wspomniane śruby zamkowe występują w różnych klasach twardości (wg ogólnej klasyfikacji śrub). Najpopularniejsze z nich to śruby klasy 4.8 oraz 8.8. Ich szeroki wybór sprawia, że łączenia mogą być niemal niewidoczne. Podpowiadamy, jakie rodzaje śrub zamkowych są dostępne na rynku i gdzie znajdują zastosowanie?

Zastosowanie śrub zamkowych

Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem są uważane za bardzo uniwersalne z uwagi na bogate i różnorodne właściwości. Śruba zamkowa DIN 603 ma spłaszczony i okrągły łeb z podsadzeniem, co sprawia, że śruba ta może być wykorzystywana do bezpiecznego i trwałego łączenia konstrukcyjnych elementów drewnianych. Mogą to być listwy, tablice, okucia, zamki w drzwiach czy elementy ogrodzeniowe, np. płoty i ławki. Śruby zamkowe są także stosowane w przemyśle meblarskim.

Montaż takiej śruby jest niezwykle prosty. Wystarczy włożyć ją w dwa elementy konstrukcyjne, które mają być ze sobą połączone i przykręcić za pomocą nakrętki zabezpieczającej i podkładki. Demontaż jest możliwy tylko poprzez odkręcenie nakrętki. Dzięki niej cała konstrukcja zabezpieczona jest przed ryzykiem samoczynnego odkręcenia. Przy zakupie śrub zamkowych zwróć uwagę na to, aby spełniały normy DIN 603/ISO 8677/PN 82406 gwarantujące wysoką jakość łączenia

Rodzaje śrub zamkowych

Szeroki wybór śrub zamkowych sprawia, że z łatwością dobierzesz je do łączonych elementów drewnianych. Właściwie dobrana śruba sprawi, że montaż konstrukcji przebiegnie sprawnie, a mocowanie będzie trwałe i wytrzymałe. Dużą uwagę zwróć na ich wymiary, które podawane są w milimetrach. Pierwsza wartość liczbowa zawsze określa średnicę gwintu, a druga długość mierzoną bez łba.

Śruby zamkowe występują w różnych klasach twardości. Najczęściej są to klasy 4.8 oraz 8.8. Różnią się również od siebie wyglądem zewnętrznym. Na rynku możesz znaleźć śruby w kolorze czarnym lub srebrnym. Wśród nich są modele ze stali nierdzewnej, charakteryzujące się większą wytrzymałością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Mogą być one pokryte powłoką zabezpieczającą, np. ocynkiem galwanicznym, co jest tanim rozwiązaniem. Nieco droższe będą śruby ze stali nierdzewnej oznaczane symbolem A2.

07.05.2022 10:14:08