• aktualnosci
Jakie nakrętki stosuje się w kołach samochodowych?

Nakrętki do kół są bardzo ważnym elementem w samochodzie stanowiącym zarówno o bezpieczeństwie naszym, jak i pasażerów. Podczas każdej wymiany kół zaleca się sprawdzić stan śrub i nakrętek w samochodzie, a w razie konieczności należy je wymienić. Warto wiedzieć, że nie ma uniwersalnych nakrętek do kół. Felgi są zawsze dobierane do konkretnego modelu samochodu i muszą być przykręcane odpowiednimi śrubami i nakrętkami. Nieprawidłowo dobrane mogą spowodować uszkodzenie felgi, a tanie zamienniki mogą skutkować niebezpiecznymi zdarzeniami na drodze.

Stosowanie nakrętek do kół to jeden ze sposobów zabezpieczenia śruby przed samoczynnym rozkręceniem się lub poluzowaniem. Z tego właśnie powodu jest to jeden z ważniejszych elementów montażowych w samochodzie. Zakup nakrętki z powszechnie stosowaną normą jakości DIN, ISO czy PN/M oraz dokładne jej zamocowanie dają gwarancję trwałej konstrukcji. Dlatego warto kupować wyłącznie śruby i nakrętki spełniające wymogi zawarte w polskich i międzynarodowych normach. Ich znajomość pozwala bez większego problemu wybrać odpowiedni rodzaj śruby czy nakrętki względem jej zastosowania. W samochodach stosowane są różne rodzaje nakrętek. Mogą to być nakrętki do felg stalowych przelotowe bez kołnierza, przelotowe z kołnierzem do felg aluminiowych czy nakrętki kryte z kołnierzem.

Nakrętki kształtowe do kół samochodowych z normą DIN

Jednym z lepszych jakościowo produktów są nakrętki do kół DIN 7436 H, które posiadają certyfikat potwierdzający ich wysoki standard i najwyższą jakość. Kupując nakrętki DIN 74361 H można mieć pewność i gwarancję trwałego połączenia elementów. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Produkowane są ze stali, klasa twardości wynosi 10, a ich powierzchnia pokryta jest ocynkiem ogniowym. Znajdują zastosowanie nie tylko w branży motoryzacyjnej, ale również w innych gałęziach przemysłu, np. przy montażu bram segmentowych.

Dobrym wyborem są także nakrętki kołpakowe DIN 1587 zabudowane z jednej strony i dodatkowo chroniące śrubę. Je również wykorzystuje się do mocowania kół. Nakrętki dostępne na rynku mogą być wykonane ze stali niskostopowych, stali nierdzewnej lub stali kwasoodpornej. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy może dobrać produkt idealnie dopasowany do kół swojego samochodu. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na to, by nakrętki były wykonane na podstawie takiej samej normy, co śruby. Najłatwiejszym wyjściem jest zakup śrub i nakrętek w zestawie.

04.01.2022 13:56:07