• aktualnosci
Jak prawidłowo dokręcać śruby i nakrętki?

Połączenia śrubowe to jeden z najczęściej stosowanych typów połączeń. Pozwalają one nie tylko na skuteczne łączenie różnych materiałów, ale także szybki demontaż konstrukcji. Dzięki śrubom i nakrętkom można łączyć m.in. elementy metalowe i drewniane, jednak kluczowy dla prawidłowego działania połączenia śrubowego, jest sposób dokręcenia śruby i nakrętki. Jakich zasad należy przestrzegać, wykonując połączenia śrubowe? Wyjaśniamy.

Zastosowanie i właściwości połączeń śrubowych

Śruby i nakrętki stosowane są w niemal każdej dziedzinie gospodarki, pozwalając na łączenie różnych materiałów. Ich prawidłowy dobór wpływa zarówno na wytrzymałość połączenia śrubowego, jak i odporność na działanie różnych czynników. Na połączenia śrubowe oddziałują różne siły i obciążenia, a także drgania, które mogą powodować samoczynne luzowanie się śrub, zmniejszając wytrzymałość i bezpieczeństwo korzystania np. z różnych konstrukcji i maszyn. W celu zapobiegania luzowaniu się śrub oraz odseparowania ich głów od łączonego materiału stosuje się odpowiednio dobrane podkładki. Sposób przykręcania śrub i nakrętek jest bardzo ważny nie tylko dla jakości wykonanego połączenia śrubowego i jego wytrzymałości, ale także pozwala uniknąć mechanicznych uszkodzeń śrub.

Zasady przykręcania śrub i nakrętek

Często dokręcamy śruby i nakrętki „na oko”, co skutkuje poważnymi problemami, prowadząc do uszkodzenia tworzących je elementów. Niezależnie od tego, gdzie stosujemy połączenia śrubowe, powinny być one wykonywane z pomocą odpowiednich narzędzi, które pozwalają na zachowanie odpowiedniej wartości momentu dokręcanych śrub i nakrętek. Specjalistyczne narzędzia zapobiegają uszkodzeniu gwintu śruby, a także pozwalają na wykonanie mocnego zespolenia. W celu dokręcania śrub i nakrętek należy stosować specjalistyczne klucze, które będą dobrane do swojego zastosowania.

18.10.2022 18:24:25