• aktualnosci
Jak działają podkładki samoklinujące?

Podkładki w zależności od docelowego wykorzystania dzieli się na różne kategorie. W przypadku, gdy łączenia są szczególnie narażone na wibracje o dużej częstotliwości, co w konsekwencji może prowadzić do poluzowania połączeń śrubowych, wówczas do akcji wkraczają podkładki samoklinujące. Minimalizują ryzyko awarii oraz wpływają na większe bezpieczeństwo konstrukcji.

Podkładki to niewielkie złączne elementy o prostej budowie, oddzielające śrubę bądź nakrętkę od pozostałej części konstrukcji. Dzięki nim części, które są przykręcane, nie ulegają uszkodzeniom lub zniekształceniom, co wpływa na dłuższe i bezpiecznie funkcjonowanie. Można je bez problemu zakupić w każdym sklepie budowalnym. Duży wybór elementów złącznych płaskich, takich jak np. podkładki okrągłe płaskie DIN 125A oraz całą gamę wariantów sprężystych i kształtowych znajdziesz także u nas.

Jak już zostało wspomniane, podkładki samoklinujące stosowane są w warunkach, które szczególnie narażają konstrukcję na poluzowanie śrub, czego skutkiem może być awaria.

W przeciwieństwie do innych typów, podkładki samoklinujące zabezpieczają łączenie nie przez siłę tarcia, a poprzez naprężenie śruby. Wszystko sprowadza się do budowy takiej nakładki, która charakteryzuje się specyficznymi promieniowymi nacięciami – od strony zewnętrznej w kształcie ząbków, od wewnętrznej są to wnęki przypominające kliny. Właściwie są to dwa pierścienie, stanowiące całość i nadające się do podłożenia pod śrubę. Podczas dokręcania śruby powstaje duża siła docisku. Ząbki promieniowe ściśle przylegają do elementu złącznego, uniemożliwiając jakikolwiek ruch podczas obciążenia.

Podkładki samoklinujące są solidnie wykonane, dzięki czemu stanowią skuteczny system zabezpieczenia przy zwiększonych obciążeniach dynamicznych. Ponadto nadają się do wielokrotnego użytku bez ryzyka szybkiego wyeksploatowania, ponieważ duża część ich wariantów wykonana jest ze stali nierdzewnej.

06.01.2023 09:05:59