• aktualnosci
Jak dobierać podkładki do łożysk?

W maszynach i urządzeniach wykorzystywane są różnego rodzaju łożyska, które narażone są na duże obciążenia i pracę w niekorzystnych warunkach. W przypadku wielu maszyn i mechanizmów konieczne jest odpowiednie przenoszenie sił oddziałujących na konkretne elementy. Dzięki odpowiednim łożyskom można znacząco ograniczyć suche tarcie oraz obciążenia powstające w wyniku pracy maszyny.

Łożyska są ważnym elementem maszyn rolniczych i produkcyjnych oraz innych urządzeń wykorzystujących względny ruch obrotowy poszczególnych elementów. Tak, jak każdy element wymagają one odpowiednich akcesoriów pomocniczych, poprawiających wydajność ich działania. Aby łożyska w maszynach i urządzeniach działały prawidłowo i zapewniały pełną funkcjonalność, konieczne bywa zastosowanie podkładek do łożysk.

Charakterystyka podkładek do łożysk

Podkładki do łożysk odgrywają ważną rolę, gdyż ich zadaniem jest zapewnienie prawidłowego prowadzenia łożyska i zgodna z założeniami praca jego mechanizmu. Stosuje się je w celu wyrównania dostępnej tolerancji przy ustawieniu osi, wału lub innej części maszyny czy urządzenia. Zgodnie z normą DIN 5406, podkładki do łożysk wykorzystywane są przy łożyskach zębatych, a ich zadaniem jest zabezpieczenie łożyska przed obrotem. Akcesoria te należą do podkładek kształtowych, które wyróżniają się spośród innych kształtem, rozmiarem i zastosowaniem. Są one wybierane przez klientów, którym zależy na efektywnym utrzymaniu łożyska w miejscu, bez ryzyka poluzowania się.

Na rynku znaleźć można podkładki do łożysk ze stali, ocynkowane galwanicznie lub podkładki ze stali nierdzewnej w wielu wariantach dotyczących rozmiaru i średnicy. Są one stosunkowo proste w konstrukcji, ale odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu każdego łożyska – gwarantują bezpieczne działanie i ekonomiczną pracę maszyn i urządzeń. Z tego właśnie powodu produkowane są z najlepszej jakości surowców.

Na co zwrócić uwagę przy doborze podkładki do łożyska?

Prawidłowe dobranie podkładek do łożysk to gwarancja sprawnego i wydajnego działania mechanizmów. Na rynku wyróżnić można podkładki łożyskowe:

  • zębate – służą do zabezpieczania nakrętek łożyskowych przed obrotem. Są elementem zabezpieczającym konstrukcje maszyny przed wadliwym jej działaniem. Mogą mieć różną średnicę i są odporne na duży nacisk,
  • dystansowe – umożliwiają zmniejszenie luzu osiowego i stabilizują łączone elementy. Zabezpieczają elementy przed zarysowaniem oraz ułatwiają ustawianie wału i jego mocowanie.

Łożyska z kolei dzielą się na kulkowe, walcowe, stożkowe, igiełkowe, baryłkowe czy wzdłużne. Dobranie odpowiedniego modelu podkładki jest zadaniem dość trudnym, dlatego wiele doświadczonych firm oferuje pomoc w doborze podkładki do łożyska. Wystarczy napisać lub udać się do sklepu osobiście, a doświadczeni doradcy z pewnością udzielą odpowiedzi na pytania, rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą w zakupie.

20.04.2022 08:52:18