• aktualnosci
Gdzie wykorzystuje się śruby bez łba?

Wśród wielu rodzajów śrub znajdziemy takie, które znacznie odbiegają swoją formą i przeznaczenie od typowych elementów z łbem sześciokątnym. Jednym z takich rodzajów śrub bez wątpienia śruby bez łba, które dzięki swemu nietypowemu kształtowi znajdują wiele różnych zastosowań w przemyśle – od meblarstwa, po konstrukcję maszyn. Zobacz, czym się one charakteryzują i w jakich celu się ich używa.

Charakterystyka śrub bez łba

Śruby dociskowe, bo tak w technicznej nomenklaturze określa się śruby bez łba, to specyficzny rodzaj śrub wykorzystywanych do tworzenia połączeń, w których elementy łączne są niewidoczne i trudnodostępne. Wbrew temu, co sugeruje ich potoczna nazwa, śruby tego typu mają łeb, na których znajduje się podłużne nacięcie (np. ISO 4766) lub sześciokątne gniazdo (np. ISO 4026), umożliwiające ich wkręcenie w nagwintowany otwór – ma on jednak średnicę nie przekraczającą średnicy gwintu śruby. W jakim celu się je stosuje?

Minimalizowanie tarcia

W sytuacji, kiedy łączone elementy są ruchome, często dąży się do minimalizowania tarcia powstającego w czasie ruchu – ma to na celu zredukowanie oporu i tym samym wydłużenie żywotności układu. Typowa śruba z łbem sześciokątnym nie zda w takich sytuacjach egzaminu, ponieważ powierzchnia łba powoduje wzrost tarcia.

Estetyka połączenia

Łeb śruby łączącej dwa elementy może mieć negatywny wpływ na ich estetykę. Śruba dociskowa może całkowicie „schować się” wewnątrz otworu i pozostać całkowicie niewidoczna na pierwszy rzut oka. Dlatego często tego typu elementy stosuje się w produkcji eleganckich mebli.

Utrudnienie dostępności połączenia

Śruby często wykorzystuje się do tworzenia połączeń, które mają być trudne do rozkręcenia przez przypadkowe osoby lub odporne na działanie czynników zewnętrznych. Przykładem mogą być ty elementy montowane w pomieszczeniach ogólnodostępnych lub w których panuje wysoka wilgoć. Ukrytej wewnątrz otworu śruby nie da się po prostu odkręcić, a ponadto są one mniej wystawione na działanie czynników zewnętrznych, które mogłyby wpłynąć na ich trwałość.

Jak widać śruby dociskowe to rozwiązanie znajdujące wiele różnych zastosowań. Niemniej należy pamiętać, że mają one również pewne wady. Największy problem pojawia się w sytuacji, kiedy nacięcie lub gniazdo śruby ulegnie zniekształceniu, które uniemożliwia jej wykręcenie przy użyciu zwykłych narzędzi. Aby usunąć śrubę należy ją rozwiercić, co może okazać się trudnym zadaniem.

Szukasz śrub dociskowych dla swojej działalności, ale masz problem z dokonaniem wyboru. Skontaktuj się z nami – z chęcią podzielimy się naszym doświadczeniem i pomożemy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania.

08.11.2021 09:06:12