• aktualnosci
Poznaj typy nakrętek do śrub i ich zastosowanie

Nakrętki do śrub są kluczowe dla uzyskania trwałego, stabilnego połączenia elementów. Pełnią niezwykle istotną funkcję jego zabezpieczenia, chroniąc śrubę przed rozkręceniem się i poluzowaniem, co może zdarzyć się w wyniku drgań lub naprężenia, na które narażone jest łączenie. Najczęściej mają charakterystyczną formę pierścienia, choć niektóre z nich są całkowicie obudowane z jednej strony. Ich wewnętrzna część ma postać gwintu, z charakterystycznymi, spiralnymi nacięciami przez całą długość nakrętki. Dzięki temu możliwe jest nakręcenie jej na śrubę, nie ryzykując, że w przyszłości się z niej zsunie. Zewnętrzna warstwa stworzona jest tak, by ułatwić chwycenie jej za pomocą odpowiedniego narzędzia. Ma więc zazwyczaj kształt wieloboku. 

Najpopularniejsze rodzaje nakrętek 

Parametry nakrętki, takie jak jej wielkość lub gwint, powinno dobierać się do konkretnych śrub. Te mogą różnić się wymiarami i zastosowaniem, więc podczas ich wyboru powinno kierować się przede wszystkim charakterystyką tworzonego połączenia. To samo dotyczy rodzajów nakrętek, które również są niezwykle różnorodne. 

Do najpopularniejszych z nich należą: 

  • Nakrętki sześciokątne DIN 934 – są najpowszechniejsze i najbardziej uniwersalne. Łatwo nałożyć je na śrubę i wykorzystać w większości sytuacji. 
  • Nakrętki kołnierzowe DIN 6923 – mają charakterystyczne obudowanie w formie kołnierza, który dodatkowo zabezpiecza nakrętkę przed zsunięciem się z rury. Są bardzo przydatne w łączeniach narażonych na dużą ilość wstrząsów. Mogą mieć również wkładkę, która dodatkowo wzmacnia zespolenie. 
  • Nakrętki motylkowe DIN 315 lub nakrętki skrzydełkowe. Posiadają duże, dobrze widoczne wypustki, które sprawiają, że bardzo łatwo je złapać i wkręcić gołymi rękami, bez użycia narzędzi. Znajdują zastosowanie w warunkach domowych oraz w sytuacjach, które wymagają częstego wykręcania i wkręcania śruby. 
  • Nakrętki kołpakowe DIN1587 – są zabudowane z jednej strony. Oferuje to wysokie wrażenia estetyczne i dodatkowo chroni śrubę. Te nakrętki wykorzystuje się zazwyczaj w branży motoryzacyjnej, na przykład do mocowania kół. 
  • Nakrętki wieńcowe DIN 22425 – wyróżniają się sposobem nakręcania: klucz wkłada się do ich środka, poprzez odpowiedni otwór po zabudowanej stronie. Przypominają pod tym względem wkręty. Najczęściej wykorzystuje się je do skręcania mebli. 
  • Nakrętki koronowe DIN 935 – posiadają charakterystyczne rozcięcia, przypominające kształtem koronę. Ich celem jest dodatkowe zabezpieczenie połączenia. Stosuje się głównie w przemyśle technicznym. 
  • Nakrętki kwadratowe DIN 6923  – znajdują zastosowanie w łączeniu bardzo konkretnych elementów, w których kształt nakrętki ma szczególne znaczenie. 
  • Nakrętki zrywalne DIN 9305 A2 – ich celem jest zabezpieczenie elementów przed kradzieżą lub nieuprawnionym dostępem. Umożliwiają zerwanie łba, co czyni je niemożliwymi do zdjęcia bez odpowiedniego sprzętu. 
  • Nakrętki okrągłe DIN 1816 – wyróżniają się przede wszystkim kształtem. Nakręca się je dzięki specjalnym otworom lub rowkom. 

Powyższe zestawienie zawiera jedynie zbiór wybranych typów nakrętek, cechujących się pewną popularnością. Istnieje jeszcze więcej rodzajów tych elementów. Zwykle projektowane są z myślą o bardzo konkretnym zastosowaniu.

18.03.2021 09:52:25