• aktualnosci
Podział śrub ze względu na typ łba

Śruby są wszędzie. Wykorzystuje się je w praktycznie każdej branży przemysłu – przy ich pomocy łączone są elementy produktów drobnych, takich jak elektronika i zabawki oraz wielotonowych konstrukcji, takich jak mosty i statki. Podzielić je można na wiele różnych rodzajów, a głównym kryterium w klasyfikacji jest kształt ich łba. To on wpływa w dużym stopniu na ich zastosowanie oraz parametry. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jakie wyróżniamy rodzaje łbów śrub?

Śruby, choć na pierwszy rzut oka są elementami bardzo prostymi, w rzeczywistości są niezwykle zróżnicowane. Biorąc pod uwagę wyłącznie kształt łbów, możemy wyróżnić kilkadziesiąt rodzajów śrub. Każdy z nich opisany jest przez stosowną normę. W naszej ofercie posiadamy między innymi:

  • śruby z łbem sześciokątnym (np. DIN 931, DIN 933),
  • śruby z łbem grzybkowym (np. PN/M 82406),
  • śruby z łbem stożkowym (np. DIN 608),
  • śruby z łbem walcowym (np. DIN 912, DIN 7984),
  • śruby z łbem młoteczkowym (np. DIN 261, DIN 188),
  • śruby z łbem wypukłym (np. ISO 7380-1),
  • śruby skrzydełkowe (np. DIN 316),
  • śruby z uchem (np. DIN 580),
  • śruby oczkowe (np. DIN 444).

Jakie zastosowanie mają poszczególne rodzaje śrub?

Zastosowanie śrub w znacznej mierze zależy właśnie od kształtu ich łba. Ma one wpływ nie tylko na przydatność śrub w danych aplikacjach, ale również i parametry techniczne, przede wszystkim wytrzymałość.

Tam, gdzie ta cecha śrub jest najważniejsza, ponieważ muszą one przenosić największe obciążenia, stosowane są przede wszystkim śruby o łbie sześciokątnym. Przy ich pomocy łączy się między innymi duże metalowe konstrukcje budynków oraz elementy pojazdów, które narażone są na największe obciążenia. Wytrzymałość śruby jest jednak jednym z wielu czynników wpływających na przydatność śruby. Niekiedy ważne jest na przykład, aby powierzchnia łba śruby była równa z powierzchnią łączonego elementy – chodzi o to, by połączenie nie zajmowało zbyt dużej przestrzeni lub nie wpływało negatywnie na estetykę konstrukcji. Ma to miejsce, chociażby w przypadku mebli, do których budowania często używa się śrub z łbem stożkowym.

Oto kilka innych sytuacji kiedy kształt łba śruby ma wpływa na jej zastosowanie:

  • śruby oczkowe lub z uchem wykorzystuje się do przymocowanej do danego elementu lub powierzchni liny, sznura czy kabla. Stosowane są np. do mocowania lamp i elementów podwieszanych na ścianach i sufitach
  • Śruby skrzydełkowe stosowane są w połączeniach, które są często dokręcane lub odkręcane w celu regulowania docisku elementów. Wykorzystuje się je na przykład w konstrukcji sztalug malarskich czy lamp biurkowych. Ze względu na swój kształt można je regulować przy pomocy palców. Z drugiej strony zajmują one sporo miejsca, dlatego nie sprawdzą się tam, gdzie jest zbyt mało wolnej przestrzeni.

Jak dobrać śruby?

Wiemy, że dobór odpowiednich śrub nie jest zadaniem łatwym – wybór dostępnych rozwiązań jest po prostu bardzo duży. Dlatego oferujemy profesjonalną pomoc w tym zadaniu. W przypadku trudności w wyborze zapraszamy do kontaktu.

08.11.2021 08:55:18