• aktualnosci
Kiedy warto skorzystać ze śrub i nakrętek skrzydełkowych?

Śruby mimo swych niewielkich rozmiarów stanowią istotny komponent znacznej większości sprzętów, które można spotkać w codziennym życiu. Wiele jest ich typów, jednak tylko niektóre z nich w bardzo wyraźny sposób wyróżniają się na tle pozostałych. Do tej grupy zdecydowanie można zaliczyć śruby i nakrętki skrzydełkowe, które są produktem specyficznym zarówno pod względem kształtu, jak i zastosowania. Gdzie mogą się one przydać?

Charakterystyka śrub skrzydełkowych

Śruby skrzydełkowe, nazywane są również często śrubami motylkowymi. Nietrudno domyślić się czemu – jest to zasługa wyjątkowego kształtu ich łba, który wyposażony jest w dwie płaskie, symetrycznie rozmieszczone wypustki przypominające motyle skrzydła. Podobny kształt mają nakrętki do tego typu śrub. Nasze stalowe śruby skrzydełkowe produkowane są zgodnie z normą DIN 316 i cynkowane galwanicznie, dzięki czemu zyskują bardzo wysoką odporność na korozję. Ich średnice mieszczą się w zakresie od M4 do M16, długości zaś 8 do 70 mm.

Kiedy warto korzystać ze śrub skrzydełkowych?

Specyficzny kształt łba śruby skrzydełkowej daje jej pewną właściwość, które nie posiadają innego typu śruby. Mianowicie można ją dokręcać i odkręcać wyłącznie przy użyciu dłoni. Skrzydełka zapewniają odpowiedni chwyt i umożliwiają wytworzenie momentu obrotowego wystarczającego do uzyskania naprawdę solidnego i stabilnego połączenia. Ta cecha sprawia, że śruby skrzydełkowe spiszą się doskonale wszędzie tam, gdzie połączenia śrubowe są często regulowane – odkręcane i dokręcane po zmianie wzajemnego położenia łączonych elementów. Z takim rozwiązaniem można się zetknąć przy obsłudze różnego rodzaju sprzętów i narzędzi, a także sprzętów codziennego użytku czy profesjonalnych, takich jak statywy fotograficzne, lampy domowe, sztalugi malarskie. Są dużo wygodniejsze od innych śrub, które można obsługiwać wyłącznie przy pomocy odpowiednich narzędzi, czyli wkrętaków czy kluczy imbusowych.

Kiedy śruby skrzydełkowe nie zdają egzaminu?

Kształt łba śruby skrzydełkowej jest zarazem jest zaletą, jak i wadą. Zaletą, gdyż umożliwia regulowanie siły nacisku śruby bez użycia narzędzi, wadą zaś – ponieważ zajmuje po prostu więcej miejsca, niż łeb sześciokątny czy stożkowy. Dlatego też śruby tego typu nie zdadzą egzaminu tam, gdzie jest mało miejsca, szczególnie, że do ich obrotu może być niezbędny solidny, pewnych chwyt. Ponadto wystający łeb śruby może zostać łatwo uszkodzony, jeśli w pobliżu łączenia obecne są inne ruchome elementy. Przeszkodą może być również to, że do obrotu śruby niekiedy potrzeba więcej siły, niż w przypadku innych rozwiązań – jeśli poprzednia osoba regulująca nacisk bardzo mocno dokręciła śrubę, kolejna może nie być w stanie odkręcić jej przy pomocy palców. Wtedy konieczne może okazać się użycie kombinerek. Mimo to śruby skrzydełkowe to ciekawe i wręcz niezastąpione w wielu sytuacjach rozwiązanie.

Szukasz odpowiednich śrub skrzydełkowych? A może potrzebujesz innego asortymentu? Skontaktuj się z nami, a z pewnością pomożemy Ci wybrać rozwiązanie odpowiednie dla Twoich potrzeb

08.11.2021 09:09:54