• aktualnosci
Jakie rury wykorzystuje się na obudowy górnicze?

Wyrobiska górnicze muszą zostać właściwie zabezpieczone w celu przeciwdziałania niszczącej sile ciśnienia górotworu, a także zapewnienia stateczności wyrobiska oraz utrzymania jego prawidłowych wymiarów. W tym celu stosowane są różne metody i materiały konstrukcyjne, dzięki którym powstają obudowy górnicze. Jakie rury wykorzystuje się na obudowy górnicze? Podpowiadamy.

Co to jest obudowa górnicza?

 Do grupy obudów górniczych zaliczamy specjalne konstrukcje, urządzenia, a także zespoły urządzeń, które służą w celu zapewnienia stateczności wyrobiska. Wyróżniamy kilka typów obudów górniczych, których budowa uwzględnia zastosowanie różnych materiałów m.in. rur stalowych (bez szwu lub ze szwem).

Dobór elementów, z których powstają obudowy górnicze, zależy od jej rodzaju, a także wymogów technicznych, które zostały ustalone dla konkretnego typu obudowy górniczej. Do grupy często wykonywanych obudów górniczych zaliczamy m.in.:

  • obudowy drewniane,
  • obudowy metalowe,
  • obudowy murowe,
  • obudowy betonowe.

Głównym i pomocniczym elementem obudowy górniczej są rury stalowe, które wyróżniają się pod względem wytrzymałości oraz odporności na działanie czynników środowiskowych.

Z jakich rur powstają obudowy górnicze?

Obudowy górnicze powstają z różnego typu rur stalowych. Ich konstrukcja może uwzględniać rury ze szwem i rury bez szwu, które muszą cechować się odpowiednimi parametrami i spełniać obowiązujące normy jakości, które potwierdzają ich zgodność z deklaracją producenta. Najczęściej na obudowy górnicze wybierane są rury 32 HA w zakresie średnic od ø121mm do ø508mm oraz grubości ścianek od 10 mm do 50 mm. Rury na obudowy górnicze mogą wymagać ulepszenia cieplnego. Zdarza się, że w niektórych obudowach górniczych stosowane są rury o niestandardowych wymiarach, które produkowane są na zamówienie.

30.12.2022 07:37:42